Kadıköy Rıhtım’a yapılacak Ulu Cami’ye onay çıktı

Kadıköy Rıhtım’da yapılması planlanan ve tartışma konusu olan ‘Kadıköy Ulu Cami Projesi’ne koruma kurulundan onay çıktı.

İstanbul’un siluetinin en önemli noktalarından biri olan Kadıköy sahiline yeni bir cami yapılacak.

Kadıköy Deniz Otobüsü İskelesi yanındaki İSPARK alanına Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul İl Müftülüğü talebi doğrultusunda yapımı planlanan Ulu Cami için koruma kurulundan onay çıktı.

33 bin metrekarelik inşaat alanı

Cami projesi için, 11 bin 232 metrekare taban oturumlu ve toplamda 33 bin 559 metrekarelik inşaat alanı oluşturuldu. Caminin altındaki 3 bodrum katında kütüphane, sergi ve konferans salonları ile yaklaşık 1200 araç kapasiteli otopark olacak.

Yeni bir camiye ihtiyaç yok

İki yıldır tartışılan Kadıköy rıhtıma cami inşaatı planı koruma kurulunca onaylandı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, planın iptali için iki ayrı dava açtı. Davalar sürürken plan onaylandı. Nuhoğlu, “Mesele ibadethane meselesi değil, bu alan dolgu ve inşaat kıyı kanununa aykırı” dedi.

Projenin onay almasının ardından yeniden Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu'ndan tepki geldi. Projeyi eleştiren Nuhoğlu, eğer 5000’lik plana açtıkları dava sonucu, yürütmeyi durdurma kararı çıkmazsa, İBB yapı ruhsatını düzenleyip inşaat başlayabileceğini söyleyerek kararın siyasi olduğunu öne sürdü.

Aykurt Nuhoğlu, daha önce yaptığı açıklamada da cami için onay vermediklerini, binlik ve 5 binlik planlarda olmadığını belirterek, "Ankara'da birinin aklına geliyor, uygulamaya çalışıyorlar. Burada bana böyle bir talep gelmedi. Burası dolgu alanı. Bir tek İSKİ'nin tesisi var. Bir ağaç kesiyorlar, bir de cami yapıyorlar. İşleri güçleri inşaat. Böyle şeyler ihtiyaçtan doğar. Daha Kadıköy'de bir huzurevi yok. Sadece yaklaşan seçimler için seçim yatırımı" demişti.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler