İzmir’deki müstakil konutlar erişilebilir fiyatta olmalı

Elde edilen veriler ışığında İzmir’deki müstakil konutlar erişilebilir fiyattan alıcı ile buluşmalı. Yıllık geri dönüş rakamları bu gerçeği vurguluyor.

Tüketicilerin gayrimenkul alımında tercihlerinin değişeceği gelecekte, İzmir’de müstakil gayrimenkul sektöründe yaşanacak muhtemel değişimler ve beklentiler herkesin merak konusu oldu. Endaksa verileri ışığında İzmir’in ilçe düzeyinde konutların fiyat/amortisman verilerini paylaşan Gayrimenkul PR sektöre ışık tutan analizini yayınladı.

Amortisman süresi 28 yıl

İzmir’de ortalama 176 m2 büyüklüğündeki müstakil bir konutta son bir yıl içerisinde %5.05 oranında değer artışı gözlenirken, müstakil konutların ortalama metrekare birim fiyatı 4.929 TL olarak hesaplandı. Bu özelliklere sahip satılık müstakil ev ve villaların amortisman süreleri ortalama 28 yıl seviyelerinde seyretti.

Yıllık ortalamalara bakıldığında Mart 2020 sonu itibarıyla villa ve tek bir ev için İzmir’de en fazla değer kazanan ilçeler sırasıyla Selçuk, Kemalpaşa, Konak, Bornova, Torbalı olurken, en fazla değer kaybeden ilçeler sırasıyla Tire, Buca, Aliağa, Narlıdere, Bergama olduğu gözlendi. En hızlı geri dönüşe sahip ilçeler sırasıyla Tire, Selçuk, Bayındır, Bergama, Konak olurken, en geç kazandıran İlçeler sırasıyla Çeşme, Karabağlar, Buca, Menderes, Bornova oldu.

Ortalama 176 m2’lik bir müstakil evin birim fiyatının 2.182 ile 11.700 TL arasında değişkenlik gösterdiği İzmir’de ortalama birim fiyat m2’de 4.929 TL olurken, ortalama fiyat ise 867.504 TL oldu. İzmir’de bir müstakil evin ortalama amortisman süresi 28 yıl olarak belirlendi.

Fiyatlar erişilebilir düzeyde olmalı

Yeni bir ekonomik düzenin başlayacağını ve gayrimenkul satış sektöründe eski alışkanlıkların yeterince sonuç veremeyeceğini öne süren yetkililer şu değerlendirmeleri yaptı;

‘Erişebilebilir fiyatlardan satışa sunulduğunda İzmir’deki müstakil konut stokunun önemli bir bölümü Eylül 2020 tarihine kadar eritilebilir. Tüketiciler aynı kalitedeki gayrimenkulü çok daha uygun fiyatlara alabilecekleri alternatiflere yönelebiliyorlar. İnşaat firmaları ve mülk sahipleri ‘müstakil konutlara ilgi arttı’ algısına kapılmadan gayrimenkullerini doğru fiyatla satışa sundukları takdirde, tüketicileri kendilerine çekebilirler.

Lüks gayrimenkuller ‘değer’ odaklı olmalı

Günümüzde; ilanı girip müşterinin aramasını bekleme dönemi sona erdi. Özellikler üst gelir gurubuna yönelik lüks gayrimenkullerin satışında seri ilan siteleri istenilen sonuçları kısa vadede veremeyebilir. Satış ofisleri açıp, yoldan geçenlere konut satılamayacağı bir dönemdeyiz. Hedef kitlede farkındalık yaratıcı ve değer artıcı stratejik çalışmalar ile gerçek alıcılara doğrudan ulaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir