İzmir’de ofis kiraları yükseldi dükkan kiraları düştü

İzmir’de son dönemde AVM’ ve ofis kiralamalarında ciddi artışlar yaşandı. Kentteki dükkan kiralarında ise düşüş görüldü.

Son yıllarda konut yatırımlarının hız kazandığı İzmir’de ticari gayrimenkul alanında da ciddi değişimler göze çarpıyor. AVM’lerde ve ofis kiralamalarının hızla arttığı ilde önemli ve kalabalık çarşılarındaki dükkanların kiralarında ise düşüş meydana geldi. Yeni Asır’ın haberine göre, özellikle Konak Kemeraltı, Karşıyaka Çarşı, Hatay İnönü Caddesi, Bornova Mustafa Kemal Caddesi ve Balçova Ata Caddesi gibi bölgelerde kira ve satış fiyatları durağan bir seyir izlemeye başladı. Gayrimenkul il genelinde AVM sayısının artması ve büyük markaların artık alışveriş merkezlerini tercih etmesinin bunda önemli rol oynadığını söyledi.

Caddeler eski ilgiyi kaybetti

Öte yandan uzmanlar, son bir yıldır yaşanan toplumsal olaylar ve ekonomik dalgalanmalar nedeni ile İzmir’in gözde merkezlerinden Alsancak, Karşıyaka, Bornova ve Hatay semtlerinde dükkan kiralamalarının yapıldığı bir çok caddenin eski ilgiyi kaybettiğini ifade ediyor. Uzmanlara göre, özellikle Kemeraltı çevresi, Fevzipaşa Bulvarı, Kavaflar Çarşısı‘nda kira değerleri artmıyor. Mülk sahiplerinin kiralama fiyatlarını indirmesine rağmen yatırımcıların çekimser davranırken dükkan tarzı ticari gayrimenkullerin satış hızı ve satış değerleri de son birkaç yıldır geriledi.

Ofiste yeni gözde Bayraklı

Son yıllarda işyeri, ofis fiyatlarının arttığı İzmir’de özellikle İzmir Adliyesi’nin Bayraklı’ya gelmesi bölgede önemli bir hareketlilik yaratıyor. Uzmanlar, büyük yatırım projelerinin yapılması ile birlikte Bayraklı’da var olan yapılarında da ofis kullanımına dönüşümün yaşandığı, ofis ve konut kullanımının birlikte tasarlandığı küçük ölçekli projelerin ağırlık kazandığını söylüyor, Bununla birlikte bölgede ofis fiyatlarının yüzde 15-20 oranında artış gösterdiği de uzmanların verdiği bilgiler arasında yer alıyor.