İzmir Urla’ya Gülbahçe Balıkçı Barınağı yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İzmir Urla’ya yaptıracağı Gülbahçe Balıkçı Barınağı inşası için ÇED Raporu hazırlattı.

İzmir Urla’ya yapımı planlanan Gülbahçe Balıkçı Barınağı 16 milyon 235 bin 761 TL’lik bir yatırım değerine sahip olacak. Gülbahçe Balıkçı Barınağı projesi ile İzmir genelinde yapılan balık sürülerinin belli zamanlarda belirli yerlere gelmelerini beklemeye dayanan kıyı balıkçılığı için önemli olan balıkçılık kıyı yapısı ihtiyacı giderilecek, bölge ekonomik yapısında yeterli paya sahip olamayan balıkçılık sektörünün gelişmesi ve alternatif bir sektör oluşmasına katkı sağlanacak.

Gülbahçe Balıkçı Barınağı kapsamında yapılması planlanan bölümler şöyle:

  1. Ana dalgakıranın boyu 590 m,
  2. Tali dalgakıran boyu 280 m,
  3. 150 m -2 m derinlikte rıhtım
  4. Balıkçı teknelerinin yararlanabileceği 110 m boyutunda 2 adet iskele,
  5. 20 m uzunluğunda bir çekek alanı.

Barınak işletmeye geçtikten sonra balıkçıların üstyapı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, balıkçı barınağı geri alanında; prefabrike veya konteynır tipi yapı idari bina, balıkçı lokali, soğuk hava deposu, balık satış yeri ile balıkçı teknelerindeki atıkların alınması ve geçici olarak depolanması amacıyla atık kabul tesisi yapılacak.

Balıkçı barınağı inşaatının yaklaşık 875 gün sürmesi beklenmekte olup, yıl içerisinde turizm dönemi olan 15 Mayıs ile 15 Ekim ayları arasında inşaat çalışması yapılmayacak olup, yayda 25 gün ve günde 8 saat çalışma yapılacak. Projenin inşaat aşamasında 15 kişi, işletme aşamasında da 5 kişi çalışacağı öngörülmekte.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler