İstanbul’da öğrencilerin tercihi Üsküdar, Avcılar ve Göztepe

Ağustosta üniversite öğrencileri Avcılar, Üsküdar ve Göztepe’de kiralık konut ararken üniversitelere yakın bölgelerde kiralar yüzde 10 arttı.

Okula dönüş sezonunun sektöre yansımasına dair verileri analiz eden Emlakjet.com, eylül ayında okulların açılacak olmasının ağustosta üniversitelere yakın bölgelerdeki kiraları yaklaşık yüzde 10 artırdığını açıkladı. ‘Öğrenciye kiralık daire’ aramalarının da yüzde 23 yükseldiği belirtilen raporda ağustos ayında İstanbul’un Avcılar ve Üsküdar ilçelerindeki kiralık daire aramasının bir önceki aya göre yüzde 22, Göztepe ilçesinde ise yüzde 26 oranında arttığını belirlendi.

kunter

Fiyatlar yüzde 10 arttı

Emlakjet.com Genel Müdürü Gizem Moral Kunter sektörün mevsimsel etkilerden ve sosyal olaylardan direkt etkilendiğini belirterek, İstanbul’da okula dönüş mevsiminin hangi semtleri popülerleştirdiğine dair tespitler yaptıklarını açıkladı. Buna göre, köklü üniversitelere yakın bölgelerdeki kiraların yüzde 10 oranında artığını anlatan Kunter, “En çok aranan konut tipinin metroya yakın 2+1 kiralıklar olduğu bu dönemde Üsküdar’ın deniz ulaşımı sebebiyle popüler olduğunu; Göztepe’nin Kadıköy ve Bağdat Caddesi gibi merkezlere yakınlığı ile öğrencilerin gözünde cazibesinin arttığını; Beşiktaş ve Maslak bölgelerinin fiyatları ile diğer noktalara oranla pahalı kaldığını söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Ulaşım tercihleri etkiliyor

İstanbul Üniversitesi’ne yakın Avcılar ile İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin yanı sıra denizyolu ulaşımı ile Boğaziçi, Galatasaray, Yıldız Teknik ve Mimar Sinan üniversitelerine yakın olan Üsküdar ve Marmara Üniversitesi’ne yakın Göztepe’nin, hem merkeze yakın lokasyonları hem de nispeten uygun fiyatlarıyla öğrencileri cezp ettiğini kaydeden Kunter, 100 metrekare bir dairenin ortalama kirasının Üsküdar’da 1900 TL, Göztepe’de minibüs ve E-5 hattı için 2300 TL, Avcılar’da ise 1400 TL civarında olduğunu açıkladı.

Metroya yakın 2+1’ler popüler

Emlakjet.com analinize göre, küçük dairelere veya arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri en az iki odalı dairelere ilgi gösterirken metroya ve metrobüse yakın olan 2+1’ler en gözde ilanları oluşturuyor. Fiyatların nispeten daha yüksek olduğu Beşiktaş, Kadıköy ve Ulus gibi bölgeleri ise daha çom daha üst gelir grubunun tercih ediyor. Kontenjanı yüksek devlet okullarına yakın bulunan Beşiktaş, Kadıköy’de fiyatların her zaman yüksek aramaları Ağustos’ta Üsküdar, Avcılar ve Göztepe’ye kaydırdı. Marmara Üniversitesi’nin en yoğun öğrenciyi Göztepe ve Bahçelievler kampüslerinde bulundurması ve Göztepe’nin Bağdat Caddesi ve parklarıyla üniversite öğrencileri için önemli bir sosyalleşme merkezi olarak ön plana çıkması semtin popülerliğini bir kez daha artırıyor. Ulaşım açısından da pek çok olanağa sahip bulunan Göztepe, metro, otobüs, dolmuş, minibüs gibi seçenekleriyle de ön plana çıkıyor. İstanbul Üniversitesi’nin kampüsünün bulunduğu ve nüfusu 500 bine yaklaşan Avcılar ise özellikle metrobüs ulaşımı nedeniyle öğrencilere önemli bir avantaj sağlıyor.

Beşiktaş ve Maslak pahalı

Beşiktaş’ta Yıldız bölgesinde 100 metrekare bir evin ortalama kirasının 3.500 TL, Kadıköy’de (Ziverbey – Eğitim Mahallesi) 2.500 TL, Mecidiyeköy’de (Kuştepe Bölgesi), 2.800 TL, Beylikdüzü’nde 1.500 TL, Maslak’ta (Ayazağa Mahallesi) 3.300 TL, Bahçelievler’de 1.800 TL, Silivri’de 1000 TL, Şile’de 1.500 TL, Çekmeköy’de 1.500 TL, Ataköy’de 3.500 TL, Sarıyer’de (Maden Mahallesi) 2.500 TL, Tuzla’da 1.400 TL ve Maltepe’de 2000 TL olduğu belirtiliyor.