İstanbul’da Hazine mülkiyetindeki taşınmazlar satışa çıkıyor. İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Anadolu Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Kadıköy, Kartal ve Üsküdar Emlak Müdürlükleri tarafından satışa sunulan 4 taşınmaz için toplam 113 milyon 190 bin TL tahmini bedel belirlendi.
İhaleler, 21 ve 22 Eylül 2026 tarihlerinde 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. maddesi kapsamında Açık Teklif Usulü ile gerçekleştirilecek.
Satışa çıkarılan taşınmazlar arasında Sancaktepe ve Pendik’te konut alanında bulunan arsalar ile Maltepe’de ticaret+konut alanında kalan tarla ve Şile’de turizm tesis alanında bulunan taşınmaz öne çıkıyor.
Satış listesindeki en yüksek muhammen bedele sahip taşınmaz, Pendik Ballıca Mahallesi’nde bulunuyor.
Toplam 3.400 m² büyüklüğündeki arsanın tahmini satış bedeli 34 milyon 310 bin TL, geçici teminatı ise 10 milyon 293 bin TL olarak belirlendi. Konut alanı ve kısmen yol niteliğindeki taşınmaz için ihale 21 Eylül 2026 saat 14.00’te yapılacak.
İhale, Anadolu Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı’nın Üsküdar’daki ihale salonunda gerçekleştirilecek.
Listede yer alan bir diğer taşınmaz Sancaktepe Sarıgazi Mahallesi’nde bulunuyor.
9026 ada 2 parsel numaralı taşınmazın toplam yüzölçümü 1.000 m². Arsanın Hazine hissesi ise 622,20 m² olarak belirtiliyor.
Konut alanında kalan taşınmaz için 31 milyon 110 bin TL tahmini bedel belirlenirken, geçici teminat tutarı 7 milyon 777 bin 500 TL olarak açıklandı.
Sancaktepe’deki taşınmazın ihalesi 21 Eylül 2026 saat 10.00’da yapılacak.
Maltepe Bağlarbaşı Mahallesi, Çırak Sokak üzerinde bulunan taşınmazın yüzölçümü 209,74 m².
Tamamı Hazine mülkiyetinde olan taşınmazın cinsi tarla olarak belirtilirken, imar durumu Ticaret+Konut Alanı şeklinde açıklandı.
16154 ada 8 parsel numaralı taşınmaz için belirlenen tahmini bedel 22 milyon 30 bin TL. Geçici teminat tutarı ise 5 milyon 507 bin 500 TL.
Maltepe’deki taşınmazın ihalesi 21 Eylül 2026 saat 10.30’da gerçekleştirilecek.
Satış listesindeki en geniş taşınmaz ise Şile Bucaklı Mahallesi’nde yer alıyor.
3832 ada 18 parsel numaralı taşınmazın yüzölçümü 7.354,03 m² ve tamamı Hazine mülkiyetinde bulunuyor.
Cinsi ham toprak olarak belirtilen taşınmazın imar durumu ise Turizm Tesis Alanı + kısmen imar yolu olarak açıklandı.
Şile’deki taşınmaz için belirlenen tahmini satış bedeli 25 milyon 740 bin TL, geçici teminat tutarı ise 6 milyon 435 bin TL.
Taşınmazın ihalesi 22 Eylül 2026 saat 14.30’da yapılacak.
İstanbul’daki satış ilanında yer alan 4 taşınmazın toplam yüzölçümü 11.963,77 m² seviyesinde bulunuyor. Taşınmazların tamamı üzerinden hesaplanan toplam tahmini bedel ise 113 milyon 190 bin TL.
Taşınmazların özellikleri şöyle:
1- Sancaktepe, Sarıgazi Mahallesi – 9026 ada 2 parsel: 1.000 m² yüzölçümü, 622,20 m² Hazine hissesi, konut alanı, 31.110.000 TL muhammen bedel.
2- Maltepe, Bağlarbaşı Mahallesi – 16154 ada 8 parsel: 209,74 m² yüzölçümü, tam Hazine mülkiyeti, ticaret+konut alanı, 22.030.000 TL muhammen bedel.
3- Pendik, Ballıca Mahallesi – 50 parsel: 3.400 m² yüzölçümü, tam Hazine mülkiyeti, konut alanı + kısmen yol, 34.310.000 TL muhammen bedel.
4- Şile, Bucaklı Mahallesi – 3832 ada 18 parsel: 7.354,03 m² yüzölçümü, tam Hazine mülkiyeti, turizm tesis alanı + kısmen imar yolu, 25.740.000 TL muhammen bedel.
Satış ihaleleri, İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Anadolu Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı’nın Ahmediye Mahallesi Dr. Fahri Atabey Caddesi No: 76-78 Üsküdar/İstanbul adresindeki ihale salonunda gerçekleştirilecek.
Satışlar, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. maddesi uyarınca Açık Teklif Usulü ile yapılacak.
Yatırımcılar açısından özellikle konut, ticaret+konut ve turizm tesis alanı imar fonksiyonlarına sahip taşınmazların öne çıktığı ihalede, satış bedellerinin muhammen bedel olduğu ve nihai fiyatın açık artırma sonucunda oluşacağı dikkate alınmalı.
Emlaknews.com.tr
Minimum yatırım tutarına bakarak Golden Visa seçilmez!