İstanbul’da 2 trilyon dolarlık arsa ve arazi var

TUVIUS, İstanbul’da yol ve göl alanlar dışında kalan arsa ve arazilerin toplam değerinin 2 trilyon dolar olduğunu açıkladı.

Türkiye Veri İşleme Üssü TUVIUS’un araştırmasına göre,, yaklaşık 5,2 milyar metrekare alana sahip olan İstanbul'daki toplam arsa ve arazinin değeri 2 trilyon doları buluyor. AA’dan Uğur Aslanhan’ın haberine göre, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkta faaliyet gösteren TUVIUS'un genel müdürü İshak Kurtuluş Altun, araştırma kapsamında İstanbul'da yol, göl ve değer atanması mümkün olmayan ve satışı gerçekleştirilemeyecek alanlar dışındaki bütün arsa ve arazileri değerlendiremeye aldıklarını belirterek kentte ortalama metrekare değerinin 1250 lira olduğunu söyledi.

7 trilyon TL

Araştırma sonucu İstanbul'un toplam arsa ve arazi değerini 2 trilyon 50 milyar 974 milyon 856 bin 94 dolar olarak hesapladıklarını kaydeden Kurtuluş Altun, “Dolar kuru 3,5 lira olarak ele alırsak İstanbul'un toplam arsa ve arazi değeri 7 trilyon TL" dedi.

İstanbul’un en değerli ilçesi Şişli

İstanbul'un en değerli ilçelerinin sırasıyla Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş, Zeytinburnu ve Fatih'in olduğunu ifade eden Altun, bu ilçelerde ortalama arsa metrekare değerinin 10 ila 25 bin lira arasında değiştiğini açıkladı. En değerli ilçelerin Avrupa Yakasında olduğuna dikkat çeken Altun, bu yakadaki diğer değerli ilçeleri ise Bakırköy ve Güngören olarak sıraladı. Bağcılar, Bayrampaşa, Bahçelievler ve Kağıthane'de ortalama metrekare değerinin 5 bin TL ile 10 bin TL arasında değiştiğini de kaydeden Altun, "Ortalama arsa ve arazi değerleri Sarıyer, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Sultangazi, Esenler, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt'ta 2 bin 500 TL ile 5 bin TL, Başakşehir ve Beylikdüzü'nde 1000 TL ile 2 bin 500 TL aralığında" diye konuştu.

Anadolu'nun kıymetlisi Kadıköy

Anadolu Yakasının ise en değerli ilçelerinin sırasıyla Kadıköy, Ataşehir ve Maltepe olduğunu kaydeden Altun bu semtlerde ortalama metrekare değerinin 5 bin TL ile 10 bin TL arasında değiştiğini söyledi. Üsküdar, Ümraniye ve Kartal'da toplam arsa ve arazilerin ortalama metrekare değerinin 2 bin 500 TL ile 5 bin TL aralığında olduğunu dile anlatan, Beykoz, Sancaktepe, Tuzla, Suntanbeyli, Pendik ve Çekmeköy'de ise ortalama değerin 1000 TL ile 2 bin 500 TL arasında olduğu bilgisini verdi.

En düşük fiyatlar Çatalca, Şile ve Silivri

Çatalca, Şile ve Silivri'deki arsa ve arazilerin ortalama metrekare değerinin 500 TL’nin altında olduğunu kaydeden Altun, Büyükçekmece ve Arnavutköy’de ise metrekare fiyatlarının 500 ile 1000 TL arasında değiştiğini söyledi.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler