İnşaat sektörü siber saldırı altında

Günümüzün temel sorunlarından biri haline hacker saldırıları özellikle 5 sektörde yoğunlaşıyor. Bunlardan biri olan inşaat sektörü siber saldırı altında…

İleri teknoloji daha yaygın hale geldikçe her sektör için siber tehditler kaçınılmaz boyutlara ulaşıyor. Şirketlerin halen yeni teknolojiye ve siber güvenlik algısına uyum sağlamada zorlandığını belirten Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, siber tehditlerle baş başa kalan hackerlerin gözdesi 5 sektörü uyarırken atılması gereken adımları da aktarıyor.

Siber saldırıların gelişmişliği ve sıklığının artması, dijital çağın en önemli problemlerinden birini oluşturuyor. Kişi ya da şirketler, endüstri ya da sektörler fark etmeksizin her alanda saldırılarını gerçekleştiren hackerlerin ise en çok saldırmaktan zevk aldığı 5 sektör bulunuyor.

Sektörel kazançlar hackerleri cezbediyor

Kimi zaman bu sektörlerin sahip olduğu değerli veriler ya da sağladıkları kazançların hackerleri cezbettiğini belirten Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, kimi zaman da bu sektörlerin zayıf siber güvenlik korumalarına sahip olmalarının hackerlerin hedef tahtasına koyulmalarına neden olduğunun altını çiziyor. Siber güvenlik eğitimlerinin de yetersiz olduğu bu 5 sektöre dikkat çeken Tursun, uyarılarının yanında atılması gereken adımların da olduğunu belirtiyor. Bu sektörler sağlık, üretim, finans, inşaat, ve perakende olarak sıralanıyor.

İnşaat sektörü teknolojik sayılmıyor

Genellikle yüksek teknoloji ürünü bir sektör olarak kabul edilmeyen inşaat sektörü, siber tehditlere karşı özellikle savunmasızlar arasında bulunuyor. Çalışanlar büyük olasılıkla sahada karşılaşacakları olası güvenlik riskleri hakkında iyi bilgilendirilse de karşılaşabilecekleri siber güvenlik risklerini öğretmek için yatırım yapılmıyor.

Sektör çalışanları durumdan bîhaber

Çünkü Endüstri 4.0’ın da yerleşmeye başladığı inşaat sektörü teknolojiyi içine aldıkça kimlik avı planları, kötü niyetli ekler ve ‘ortadaki adam’ saldırıları gibi birçok hacker saldırısına maruz kalacak çalışanlar birçoğundan habersiz halde bulunuyor. Bu da her şeyden habersiz bir sektörü radarına alan hackerler için bulunmaz bir fırsat olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir