İlk gayrimenkul sertifikasını yetişen alacak

Gayrimenkul sertifikalarına çok ciddi talep bir olduğunu Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, “İlk arzda yetişen alacak” dedi.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Türkiye’nin ilk gayrimenkul sertifikası arzında talep toplama süresinin 29 Mart’ta başladığın ve bugün sona ereceğini söyledi. Gayrimenkul sertifikalarına hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıdan büyük ilgi olduğun belirten Karadağ, “İlk sertifikada talebi karşılayabileceklerini düşünmüyorum. Yetişen alacak” dedi

Karadağ, uzun süredir hazırlandıkları modele bireysel yatırımcı ilgisinin maksimum düzeyde olduğunu ifade eden Karadağ, sermaye piyasalarının uzun süredir beklediği ivmenin gayrimenkul sertifikaları ile sağlanacağı tahmini dile getirdi. Karadağ şunları söyledi:

‘13 bin sertifikaya konut edinilebiliyor’

“Yatırım aracı olarak gayrimenkule yaptığınız yatırım, sertifika şeklinde menkul kıymete dönüşüyorsa, dilerseniz sertifika adedini tamamlayarak konut sahibi oluyorsunuz. Dilediğiniz zamanda da ikinci elde satıp nakite dönebiliyorsunuz. Yatırım aracında dilendiği zaman nakite dönebilme, yatırımcının yatırım kararını pozitif yönde etkiliyor. Sertifika değerini, yatırımcı veya müteahhit firma, arz eden açısından değerlendirmek lazım.

Bu ilk sertifikamız olacak. TOKİ ve Makro İnşaat iş birliğiyle inşa edilen Park Mavera 3 projesinde izahnameden baktığımızda bir adet sertifika için 42 TL 50 kuruş sabit fiyattan talep toplayacaklar. Yatırımcılar bu fiyattan bir adet sertifika alabilirler. Herhangi bir sınırı yok. Vakıf Yatırım aracılık ediyor, diledikleri kadar sertifika alabilirler. Amacınız konut edinmekse 11-12-13 bin sertifikaya konut edinilebiliyor.”

42,5 TL’den işlem görecek

Gayrimenkul sertifikalarının aynı zamanda İslami bir ürün olduğuna dikkat çeken Karadağ, “Daire adetlerine göre, hangi dairelerin sertifikaya konu edildiği şeffaf bir şekilde görülebiliyor. Bankacılıkta kredi limitlerini kullanabileceğimiz kadar kullandık. İlave finansman oluşturmakta zorlanıyoruz. Sermaye piyasası ve menkul kıymet alanına dünyada ve Avrupa’da olduğu gibi kayıyor olmamız lazım. Burada şu an tek gayrimenkul sertifikası ile 239 milyon TL’lik bir fonu ilgili müteahhit firmaya sağlamış oluyoruz. Şimdi bir sertifika 42,5 TL’den işlem görecek, bu aşağı yönlü de hareket edebilir ama beklentimiz ilk günden itibaren yukarı yönlü hareket etmesi. Bu model Türkiye tabanına uygun bir model” dedi.

‘Telefonlara yetişemiyorlar’

Vakıf Yatırım’dan verilen bilgiye göre, kurumsal yatırımcı tarafında da sertifikalara çok ciddi bir talep olduğunu anlatan Karadağ, “ Bizim sermaye piyasaları ile ilgili panellerimizde 70-80 kişi olurdu. Sertifikalarla ilgili yaptığımız son panelde salonda yer yoktu. Bireysel yatırımcıdan da kurumsal yatırımcıdan da çok ciddi talep var. Ben ilk sertifikada talebi karşılayabileceklerini düşünmüyorum. Yetişen alacak. Şu an telefonların tamamını cevaplayamıyorlar. Bu sermaye piyasalarında uzun süredir özlemle beklediğimiz gelişmeler… Eminim 239 milyon TL’nin çok üstünde bir talep gelecek.”