İETT, dev metrobüs haberini yalanladı

İETT, İBB’nin Bursa’da bir şirkete metrobüs üretimi yapılması talebinde bulunduğuna ilişkin haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) talebi üzerine Bursa’da bir firma tarafından 290 kişilik, 3 kabinli dev metrobüsler üretildiğine dair haber, İETT tarafından yalanlandı. AA’nın haberine göre, İETT açıklamasında, haberlerde bahsi geçen araçlar için İBB’nin ya da bağlı kuruluşu İETT Genel Müdürlüğü’nün hiçbir yazılı ya da sözlü talebi olmadığını kaydetti.

‘İhale olmadan olmaz’

Açıklamada haberle ilgili olarak, bahsi geçen Bursalı şirketin yönetimiyle iletişime geçildiği ve açıklama istendiği belirtilirken İETT Genel Müdürlüğü’nünn her türlü mal tedarik sürecini 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrolü, 4734 ve 4735 sayılı Kamu İhale ve Kamu İhaleleri Sözleşmeleri kanunu hükümleri doğrultusunda gerçekleştirdiği vurgulandı. İETT’nin bu kanunlar çerçevesinde fiyat araştırması ve teknik şartname hazırlıkları yapılmadan, ihale duyurusu yayınlanmadan teklif alamayacağına ve sipariş veremeyeceğine de açıklamada yer verildi.