İBB yeni raylı hatlar için 200 metro aracı alıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi her birisi 4 vagondan oluşan 50 sette toplam 200 vagon almak üzere ihaleye çıktı. Metroların 188’i Anadolu yakasında kullanılacak.

İBB Anadolu Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü, hızla raylı ulaşım taşıma sisteminde kullanılmak üzere 200 metro aracı temini için ihale düzenledi. Araçların kullanılacağı hatların 6’sının Anadolu, birisinin de Avrupa yakasında olduğu belirlendi.

Alınacak 50 set (4 araçlı) metro dizisindeki araçların tamamının teslimatı işe başlama tarihinden itibaren 18. ayda başlayacak ve 30 ayda tamamlanacak. Son dizinin teslimi sonrasında saha testleri için 30 (otuz) gün, deneme işletmesi için ise 60 (altmış) gün olmak üzere toplamda 90 (doksan) günlük süre kullanılacak. Bu teslimat programı, 18. ayda 2 dizi (8 araç) ve sonrasında her ay 4 dizilik (16 araç) paketler halinde teslim edilecek şekilde yüklenici tarafından belirlenecek. Yüklenici firma aynı zamanda metro araçlarını teslimi, testi, kullanım olanakları, ekipmanları gibi idari şartnamede ayrıntılı olarak belirlenen bir çok kalemde hizmet sunacak.

İhale 25 Nis 2017 günü saat 11.00’de M. Nezihi Özmen Mah. Kasım Sk. No: 62 34010 Merter-Güngören İstanbul adresinde gerçekleştirilecek.

Araçların bazı özellikleri

4 araçtan teşkil eden bir sette her bir metrekareye 6 kişi düştüğü hesaplandığında her setin en az 1080 kişi kapasitede olması gerekiyor. Hızlı yolcu sirkülasyonu amacıyla bir aracın bir yanında 4 olmak üzere her iki yanında toplam 8 kapı olması gerekiyor.

Bir diziyi teşkil eden araçlar arasında geniş körükler vasıtası ile yolcu geçişi ve yolcu akışı sağlanacak. Bir yolcu, dizinin bir ucundan öbür ucuna herhangi bir zorluk çekmeden yürüyebilmesine dikkat edilecek.

Araçların günlük ortalama işletim mesafesi 490 km olarak hesaplandığında yıllık ortalama 180 bin km mesafe kat etmeleri gerekiyor.

Araçlar hangi hatta kullanılacak?

İBB’nin alacağı 50 set (4 araçlı) metro dizisinin kullanılacağı yerler şöyle:

Ataköy-İkitelli Hattı                                                 36 Araç
Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Hattı                         40 Araç
Kadıköy-Kartal-Kaynarca-Pendik-Tuzla Hattı       48 Araç
Pendik-Sabiha Gökçen Hattı                                  12 Araç
Sarıgazi (Hastane)-Taşdelen-Yenidoğan Hattı     12 Araç
Dudullu-Bostancı Hattı                                            40 Araç
Başakşehir-Kayaşehir Hattı                                    12 Araç
Toplam                                                                     200 Araç

Emlaknews.com.tr