Güzeldere Tüneli’yle ’32 viraj’ 5 dakikada aşılacak

Hakkari’yi Van’a bağlayan 3 bin 150 metre uzunluğundaki Güzeldere Tüneli, 2019 yılında hizmete açılacak. 22 kilometrelik zorlu yol 5 dakikada aşılacak.

Van-Hakkari karayolunun 80’inci kilometresinde bulunan ve özellikle kış aylarında sürücalerin korkulu rüyası olan 2 bin 730 rakımlı Güzeldere Geçidi’ne yapılan iki tüplü 3 bin 150 metre uzunluğundaki tünel çalışmaları sürüyor.

Tünelin yapımını üstlenen firma yetkilileri, 1600 metrelik bölümün kazı ve destekleme çalışmasının tamamlandığını, 2019’da ise tünelin ulaşıma açılacağını söyledi.

32 viraj olarak biliniyordu

Hakkari’yi Van’a bağlayan ve bugüne kadar birçok ölümlü trafik kazasına neden olan ve halk arasında ’32 viraj’ olarak adlandırılan Güzeldere Geçidi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı proje hazırladı.

22 kilometrelik yol 5 dakikada geçilecek

Proje kapsamında 2013 yılının Haziran ayında ise çalışmalara başlandı. Her bir tüpü 3 bin 150 metre olan tünelin bitirilmesiyle birlikte, sürücülerin özellikle kış aylarında korkulu rüyası olan 22 kilometrelik zorlu yol, düz bir tünelle sadece 5 dakikaya inecek.

2019 yılında tamamlanacak

Ertuş ve Ölmez firmaları tarafından yapılan çalışmaların 200 personel ve 40 iş makinasıyla sürdürüldüğünü söyleyen Tünel İdari Sorumlu Fuat Ölmez, çalışmaların 2019 yılında tamamlanacağını söyledi. Ölmez, “Şu an için tünelimiz bin 600 metrede. Kazı ve destekleme çalışmalarımız devam ediyor. Bölgenin şartları müsade ettiği ve gerek iklim koşulları, gerekse diğer koşullarda olabilecek en hızlı şekilde ilerlemeye devam ediyoruz. Dere yatakları ve gece çalışmaları yapamadığımız için de yüzde 40’lık bir verim kaybı yaşıyoruz” dedi.

DHA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir