Gayrimenkul bakım giderleri aralıkta yediye katlandı

Kamu kurumları kendilerine tahsis edilen ödenekleri yıl sonunda harcamayınca Hazine’ye iade etmemek için her şeye savuruyorlar.

Hazine’nin ‘aralık sendromunun’ bedeli halkın sırtına binerek kamu maliyesi arpalık idaresi halini alıyor. “Aralık ayı sendromu” kamu borçlarına tuz biber ekerken temsil ve tanıtma, gayrimenkul ve yol bakım, tedavi ve cenaze giderleri aralık ayında 5’e 10’a katlanıyor. Kamudaki israfın bilançosu aralıkta milyarları buluyor.

Örneğin 11 ayda gayrimenkul bakım gideri ortalama harcaması 124 milyon 784 bin TL iken bu kalemin harcama miktarı aralık ayında 1 milyar TL’ye çıktı. Aralık ayında fark yüzde 702 olarak hesaplandı.

5 firmanın dördü Türkiye’den

Dünya Bankası’nın 6 ayda bir yayımladığı rapora göre dünyada hükümetten en fazla kamu ihalesi alan 5 firmanın 4’ü Türkiye’den. ( Sırasıyla, Cengiz, Limak, Kolin, Kalyon) Kamunun tutarı milyarları bulan harcama kalemi ise gayrimenkul bakım onarım giderleri. 2019 bütçesinde bu kalem için 2,34 milyar liralık ödenek ayrılmıştı. Ancak 11 ayın sonuna gelindiğinde harcanan tutar 1,37 milyar liraydı. Aralık ayında gaza basıldı ve gayrimenkul bakım onarımı için 1 ayda toplam 1 milyar lira para harcandı. Aralık ayı harcaması diğer ayların ortalamasında yüzde 702 daha fazla.

Yol bakım ve onarım giderleri

  • 11 aylık ortalama harcama: 86 milyon 710 bin TL
  • Aralık ayı harcaması: 833 milyon 910 bin TL
  • Aralık ayı farkı: yüzde 861 ekstra harcama

Gayrimenkul mal bakım ve onarım giderlerinin bir alt kalemi olan yol bakım ve onarımına Aralık ayında hız veriliyor. Bu kalem için 11 ay boyunca harcanan tutar 953,8 milyon lirayken, sadece aralık ayında harcanan tutar 833,9 milyon TL. Bu hizmet için toplam 1,78 milyar lira harcanırken bu paranın yüzde 46’sı aralık ayında harcandı.

Ozan Gündoğdu-Birgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir