Folkart, Basmane Çukuru’nun tapusunu aldı, inşaata başlıyor

Kamuoyunda Basmane Çukuru olarak bilinen Ege Dünya Ticaret Merkezi arsasının tapisini alan Folkart, projenin inşaatına başlamak için gün sayıyor.

İzmir’de temeli 18 yıl önce atılan ancak davalar ve değişen imar planları nedeniyle yapılamayan Ege Dünya Ticaret Merkezi’nide inşaatın yeniden başlaması için önemli bir adım atıldı. AA’nın haberine göre, TMSF tarafından düzenlenen ‘Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’ ihalesini kazanan Folkart Yapı bünyesindeki Livamine Madencilik, proje arsanın tapusunu alarak inşaat çalışmalarına başlamak için önemli bir adım atmış oldu.

basliksiz-2

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, projenin tapu devrinin İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş günü olan 9 Eylül’e rast gelmesinin kendileri için çık anlamlı olduğunu söyledi. Kentin merkezinde bir kangrene dönen ve İzmir markası açısından olumsuz algı yaratan Basmane Çukuru’nu kente yakışan bir projeye dönüşümünde en önemli adımın böylece atıldığını ifade eden Sancak, gelecek haftadan itibaren şantiyeye gireceklerini açıkladı. İlk etapta yıllar önce yapılan iksa sistemi güçlendirilerek çevresi için bir tehdit unsuru olmaktan çıkaracaklarını anlatan Sancak “Zemin iyileştirme çalışmaları tamamlayıp ekim ayı içerisinde belli olacak proje sonrası inşaat yükselmeye başlayacak” dedi.

Projeye İzmirliler karar verecek

Basmana Çukuru içir 3 yerli, 3 yabancı mimarlık firmasının 10 proje hazırladığını kaydeden Mesut Sancak, bunlar arasında seçici kurulun belirleyeceği 3’ünün İzmirlilerin beğenisine sunulacağını açıkladı.Projenin isminin de İzmirlilerin onayıyla konacağını ifade eden Sancak, oylamanın gelecek ay sonunda sosyal medya üzerinden yapılacağını belirtti.

Dev bir prestij projesi

Basmane’de gerçekleştirilecek projenin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet binasıyla simgeleneceği, dünyada ilk 20 yapı projesi arasına girecek dev bir prestij projesi olduğunu vurgulayan Mesut Sancak, “Amacımız İzmir yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kente kültür, sanat, eğlence gibi birçok alanda zenginlik katacak bir proje oluşturmak” diye konuştu. Projeyi 2019 yılı sonunda bitirmeyi planladıklarını da ifade eden Sancak, inşaat süresince yaklaşık 5 bin kişiye istihdam yaratılmasının öngörüldüğünü de sözlerine ekledi.