Fi Yapı mağdurları şirketin TMSF’ye devrini talep etti

Fi Yapı mağdurları, şirket sahibi Fikret İnan’ın FETÖ Soruşturması kapsamında tutuklanmasından sonra savcılığa başvurarak şirketin TMSF devrini talep etti.

Fi Yapı’dan ev alarak mağdur olan vatandaşlardan bir çoğu, Fi Yapı’nın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmesi talebiyle sonra Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Sabah’tan Gülcan Demirci’nin haberine göre, mağdurlar Fi Yapı’nın sahibi Fikret İnan’ın Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) maddi destek sağladığı iddasıyla tutuklandığını hatırlatarak, FETÖ’ye maddi destek sağladığı tespit edilen birçok kişinin şirketleri gibi Fi Yapı’nın da TMSF’ye devredilmesi gerektiğini savundu.

‘Paralar FETÖ’ye aktarıldığı için mağdur olduk’

Avukatları aracılığıyla savcılığa başvuran mağdurlardan Nihat Ö. dilekçesinde Fi Yapı’dan daire almak üzere 2010’da anlaşma yaptığını, daire ücretini yatırmasına rağmen kendisine tapunun verilmediğini, üstelik ödediği paranın iade edilmediğini anlattı. Tüketici Mahkemesi’nin konu hakkında Nihat Ö.’nün haklı bulunduğu ve zararın Fikret İnan tarafından ödenmesi yönünde karar aldığı belirtilen dilekçede, benzer şekilde onlarca kişinin mağdur olduğu vurgulandı.

‘El konulsun, kayyum atansın’

Mağduriyetin Fi Yapı’nın FETÖ’ye kaynak aktarmasından oluştuğu şüphesi bulunduğu da belirtilen dilekçede “Fikret İnan’ın sahibi olduğu Fi Yapı’ya el konulmasına ve kayyum atanarak, TMSF’ye devrini talep ediyoruz” ifadesine yer verildi. Dava dilekçesinde bu kararın verilmesi halinde Fi Yapı’nın mağdur ettiği yüzlerce kişinin mağduriyetinin devlet denetimiyle giderilmiş olacağı da ifade edildi.