Fetullah Gülen Pensilvanya’daki çiftliği satacak

FETÖ’ye ilişkin hazırlanan istihbarat raporunda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in Pensilvanya’daki çiftliği satmaya ve Kanada’ya geçmeye hazırlandığı belirtildi.

İstihbarat birimlerince 25 Mart tarihinde hazırlanan ve devletin zirvesine de sunulan Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ilişkin raporda, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in halen yaşadığı Pensilvanya’daki çiftliğin satılması için örgüt yöneticilerine talimat verdiği ve Kanada’ya geçmeye hazırlandığı belirtildi. Raporda ayrıca Türkiye’den kaçan örgüt üyelerinin gittikleri ülkelerde yeniden yapılanmaya hazırlandığı vurgulandı.

‘Avrupa’da yeniden yapılanıyorlar’

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından örgütün üst düzey birçok yöneticisinin Avrupa ülkelerine kaçtığı ifade edilen raporda örgüt elebaşının, Avrupa’da yeniden yapılanmaya gidilmesi yönünde talimat verdiği, örgüt üyelerinin bu ülkelerde yeniden yapılanmaya gittiği, birçok Avrupa ülkesinde örgütün aktif çalışmalar yürüttüğü öne sürüldü. Örgütün birçok Afrika ülkesinde de etkinliğinin devam ettiği vurgulanan raporda, haklarında arama, yakalama kararı bulunan ve firar eden örgüt üyelerinin, söz konusu ülkelere geçtikleri, bu ülkelerde yeniden yapılanmaya gittikleri de kaydedildi.

‘Kanada’da yeni yer alındı’

Gülen’in örgütün üst düzey yöneticilerine, halen yaşadığı Pensilvanya’daki çiftliğin satılması için talimat verdiği anlatılan raporda, söz konusu bu satış işleminin çiftliğin mülkiyetinin vakıf üzerinden görülmesi nedeniyle yapılamadığı, terörist başının Kanada’ya geçmeye hazırlandığı, bu ülkede bu amaç doğrultusunda yer alındığı, örgütün üst düzey yöneticilerinin Kanada’ya geçmeye başladıkları iddialarına da yer verildi.

Tutukluların ailelerine ayda 2 bin TL yardım

Raporda, FETÖ’nün cezaevindeki örgüt üyelerinin çözülmemesi ve itirafçı olmaması için çalışma yürüttüğü de belirtilerek, örgüt elebaşısı tarafından, örgütün üst düzey yöneticilerine, cezaevinde tutuklu bulunanların ailelerine yardım edilmesi, tutuklu ailelerine aylık 1500 ila 2 bin TL yardım yapılması, yardımların kuryelerle ailelere ulaştırılması talimatı verildiği yazıldı.

‘Görüşmeyin, deşifre olmayın’ uyarısı

Gülen’in, Türkiye’deki ‘kripto’ örgüt üyelerine de “Birbirinizle görüşmeyin, iletişim araçları kullanmayın, kendinizi deşifre etmeyin” uyarısı yaptığı, imkân bulmaları durumunda ise Türkiye’den ayrılmaları talimatını da gönderdiği bildirildi.