Düşük konut faizi piyasalarda etkisini gösterdi

Pandemi sürecinde hükümetin konut satışlarını hızlanması için atmış olduğu adımla uygulanan düşük konut faizi tüketicilere ve satıcılara nefes aldırdı.

AYİDER (Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği) Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu uygulanan düşük konut faizi ile piyasalarda yaşanan hareketlenmeyi değerlendirdi. Erkurtoğlu, durağan haldeki sektörün yüzde 0,69 ve 0,74’lük faiz indirimi ile umutlandığını kaydetti.

Erkurtoğlu’nun düşük konut faizi yorumları şöyle:

Pandemi sürecinde hükümetin konut satışlarını hızlanması için atmış olduğu adımla faizlerin yüzde 0,69 ve 0,74’e inmesi durağan geçen ve artık konut stoklarının başladığı sektörümüz için can suyu oldu. Hem vadelerin 15 yıla yayılması hem de peşin ödemelerin minimumda tutulması, ilk 12 ay ödemenin yapılmaması gibi faktörler, vatandaşı kiracılıktan çıkarıp mülk sahibi olmasını sağladı.

Alt sektörler de canlandı

İnşaattaki bu hareketlilik beslediği 200 sektör için de can suyu oldu. Sektör temsilcilerimizle yaptığımız görüşmeler sonucunda kendi sektörlerinde de hareketlilik olduğunu söylüyorlar. Haziran ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre gerçekleşen yüzde 209,7’lik artış ve yine geçen aya göre yaklaşık 4 katlık artış, aslında vatandaşımızın konut alımını ne kadar önemsediğini ancak yüksek faiz oranlarından dolayı bu ihtiyaçlarını ötelediği hatta yatırım olarak dahi radarlarından çıkardığı anlamına geliyordu. Rakamlar bize gösteriyor ki geçen yılın ilk ayına göre yüzde 23,5’lik artış, yılı 2019 rakamlarının üzerinde kapatacağımız anlamına geliyor.

Şantiyeler çalışıyor

Pandemi gibi bir süreci geçiren tüm sektörler açısından bu rakamlar oldukça sevindirici. Şantiyeler şu an çalışmaya başladı. Ancak vatandaşlarımıza burada küçük bir uyarıda bulunalım. Fırsatçılara geçit vermesinler, evlerin değerlerini iyi araştırıp ona göre konut alsınlar. Yabancıya konut satışında bu ay da bir düşüklük bekliyorduk. Pandemi süreci yabancıya konut satışında ciddi bir darbe vurdu.

Çin ilgisi devam edecektir

Ancak burada en çok konut alan ülkenin Çin olması dikkat çekici. Çünkü en çok konut alan ülke sıralamasında Çin, ilk 10 ülke içerisinde yer almıyordu. Çinlilerin İstanbul’un önemli projeleriyle ilgilendiklerini ve konut aldıklarını biliyorduk. Tahminimiz o ki İpek Yolu projesi nedeniyle Çinlilerin konut alımı ilgisi devam edecektir.

1 thought on “Düşük konut faizi piyasalarda etkisini gösterdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir