Dilovası’na lojistik merkez kurulacak

Kocaeli Büyükşehir’in destekleriyle projeler yürüten Dilovası Belediyesi, ilçeye bölgenin en büyük lojistik merkezlerinden birini kuracak

Dilovası’nda faaliyet gösteren 6 OSB olduğu bilgisini veren Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, “İhracatın yüzde 7.6’sı buradan yapılıyor ve yaklaşık 10,5 milyar dolar buradan karşılanıyor. Dilovası, Kuzey Marmara Otoyolu, limanları, havaalanına yakınlığıyla çok stratejik bir konumda. Bu yönleriyle önemli bir lojistik merkez olabilecek konumda” diye konuştu.

Görüntü kirliliği önlenecek

İlçede lojistik merkez kurmak amacıyla TIR parkı yapımına başlandığını belirten Şayir, “Dilovası’nda vatandaşların önemli geçim kaynaklarından olan lojistik ve taşımacılık nedeniyle ilçe genelinde, cadde ve sokaklarda sıkça görülen TIR’lar, görüntü kirliliğine ve kazalara sebep oluyordu. Bölgenin en büyük lojistik merkezinin kurulması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle başlattığımız çalışmalarla ilçedeki bu sorunu çözeceğiz” diye konuştu.

“TIR parkında yüzlerce kişi istihdam edilecek”

Lojistik merkezinin, TOKI ve Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınarak, ilçeye kazandırılan 100 dönümlük alan üzerine kurulacağını vurgulayan Şayir, TIR parkında yer alacak dükkan ve sosyal tesislerle, TIR ve kamyoncuların her türlü ihtiyacının karşılanacağım ve yüzlerce kişiye istihdam sağlanacağını kaydetti.

Eğitim de verilecek

Öte yandan nitelikli personel yetiştirilmesi amacıyla düzenlene mesleki yeterlilik kurslarında eğitimler vererek, kursiyerlerin firmalarda istihdam edilmelerini sağladıklarını dile getiren Şayir, bu kapsamda OSB’ler ile işbirliklerinin devam ettiğini aktardı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın destekleriyle, nitelikli eğitimin verildiği kız meslek lisesi ve anaokulu açıldığını söyleyen Şayir, “Öğrencilerimiz burada eğitim alırken, staj yapma imkanı da bulacak. Hem teorik bilgi edinecek hem de üretmeyi öğrenecekler. Okullarımızda robotik kodlama ve montessori sınıfları da açarak, bölgemizin eğitim altyapısını güçlendiriyoruz” dedi.

“Kömürcüler OSB taşınacak yerine konut inşa edilecek”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın öncülüğünde, Dilovası’nda kömürcülük faaliyetlerinin yürütülmemesi için de adımlar atıldığını söyleyen Hamza Şayir, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle taşınacak olan Kömürcüler OSB’nin yerine bin 500 konutluk bir projenin çalışmaları başlayacak” açıklamasını yaptı.

Kübra Oğurlu – Dünya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir