Tatilin gelmesi ile birlikte yeni gündeme gelen devre mülk mağdurları acıklı hikayeler sergilemeye başladı. Maketten satış yapıp kaçan, inşaatı yarım bırakan, olmayan devre mülk için aidat da toplayan şirketler, milyonlarca liralık vurgun yaptı ve aileleriyle birlikte 2 milyon mağdur yarattı.

Yasal düzenlemeye ihtiyaç var

TBMM’de oluşturulan Devre Mülk ve Devre Tatil Sektöründe Yaşanan Mağduriyetleri Araştırma Komisyonu’nda milletvekillerine bilgi veren Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Ömer Sinan Bayçelebi, “Rakamlar çok yüksek, rant çok yüksek, mağduriyetler çok fazla. Sadece mesken niteliğinin esas alınması ve sürenin 15 günle sınırlı olmasına ilişkin yasal bir düzenleme gerekli.” dedi.

Devre mülk mağdurları üzüyor

Kendilerine en fazla şikâyet gelen konuların mesken ve süre ile ilgili olduğunu belirten Bayçelebi, “Yasada mesken niteliğine doğrudan atıf yapıldığı için konut yapılanmasının olanaklı olmadığı alanlarda inşa edilen yapıların devre mülk hakkına konu edilmesi killerine bilgi veren mümkün bulunmamaktadır. Günümüz koşullarında böyle bir ihtiyacın varlığı açık. Sağlık, spor, eğlence gibi nedenlerle bir yapıyı yılın belli bir döneminde devletin güvencesi altındaki koşullarda kullanılabilmesinin ekonomik bir yaklaşım olarak değerlendirileceğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

Deniz Ayhan-Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir