Çukurova İnşaat hakkında iflas kararı verildi

Birçok kez dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması listesine giren Çukurova İnşaat’ın iflasına karar verildi. Şirketin iflasında Libya’daki kaos etili oldu.

Libya, Afganistan gibi ülkelerde gerçekleştirdiği alt yapı ve üst yapı projeleri ile adından söz ettiren dev inşaat şirketi Çukurova İnşaat’ın iflasına karar verildi. hurriyet.com.tr’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın babasına ait olan Çukurova İnşaat’ın iflasına yönelik davaları taşeronları açmıştı. Bu davalardan biri olan Çukurova İnşaat’ın Libya’daki projesinde taşeron olarak sıva işi yapan Yunus Demirezen’in 1 milyon 643 bin 246 liralık alacağı nedeniyle Çukurova İnşaat’a karşı Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açtığı iflas davası dün karara bağlandı.

Libya’da yüklü alacağı var

Defalarca dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması listesine de giren Çukurova İnşaat 40 yıllık bir geçmişe sahip. Muhterem Vardan ve Murat Başlılar’ın yönetim kurulunda olduğu şirket, en son Libya’da üstlendiği projelerde büyük sorunlar yaşamıştı. Libya’da yüklü bir alacağı olan şirketin yetkilileri sorunun çözümü için bir dizi girişimde bulunmuştu. Çukurova İnşaat’ın yanı sıra Libya’da iş yapan Türk firmalarının 1.5 milyar dolara yakın alacağı bulunuyor.