Çeşme’de emlak fiyatları uçuşa geçti

Çeşme’de emlak fiyatları, son bir yılda yüzde 22 prim yaptı. Çeşme, metrekare bazında Türkiye’nin en pahalı 6. yeri oldu.

Türkiye'nin 2017 Emlak Endeksi verilerine göre ilk beşi İstanbul'un ilçeleri göğüslerken, İzmir'in turizm merkezi Çeşme ise büyük bir yükselişle en pahalı yerlerin arasında yerini aldı. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, "Öncelikle Narlıdere, Güzelbahçe ve Çeşme hareket gören ve el değiştiren yerler. Narlıdere'de imarlı arsa kalmadı. Faiz oranları 1.23'lerde. Faizler aşağı düşmeye başladığı zaman, ters oranlı atışlar artacak. Fiyatlar ucuz olduğunda faiz oranları yüksek oluyor" dedi.

Metrekaresi 10 bin lira

Metrekare fiyatları 10 bin lirayı bulan Çeşme'de rakamların 7 bin liranın altına düşmeyeceğini belirten Güleroğlu, "Bu rakamlar önümüzdeki yıllarda daha da yukarı çıkacaktır" dedi. Merkez Bankası'nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı son Hedonik Konut Fiyat Endeksi raporuna göre İzmir'deki konut fiyat artışı 2016- 2017 döneminde yıllık bazda yüzde 18.66 oldu. İzmir, İstanbul'u üçe katladı. İstanbul ile mesafenin 3.5 saate inmesi ve İstanbullu konut üreticilerinin gelmesi ve nitelikli göç İzmir'i uçurdu.

Sabah Egeli

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler