Çatalca’ya taşınan Halkalı Gümrüğü bugün açılıyor

Çatalca’ya taşınan Halkalı Gümrük Müdürlüğü bu gün açılıyor. Gümrüğün Çatalca’ya taşınmasının İstanbul trafiğini büyük ölçüde rahatlatacağı belirtiliyor.

Çatalca‘ya taşınan Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün bugün açılacağı bildirildi. Gümrük hizmetlerinin daha modern, sağlıklı bir ortamda verilmesi ve İstanbul trafiğinin rahatlatılması amacıyla taşınmasına karar verilen Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nde Türkiye’nin dış ticaret işlemlerinin yaklaşık yüzde 10’unun gerçekleştiriliyor ve yaklaşık 20 milyar dolar ihracat, 13,2 milyar dolar ithalat yapılıyor.

AA’nın haberine göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul’un trafiğini rahatlatmak, tır trafiğini azaltmak ve kazaların önüne geçmek için alınan kararla Küçükçekmece’de bulunan Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün Çatalca’ya taşınmasının tamamlandığı belirtildi.

150 milyon TL’ye mal oldu

Gümrük hizmetlerinin daha modern ve sağlıklı bir ortamda verilmesinin amaçlandığı Çatalca tesisleri’nin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yap-işlet-devret modeli ile inşa edildiği belirtilen açıklamada, “ Temel atma töreni 17 Eylül 2013’te gerçekleşen ve 150 milyon TL’ye mal olan tesisin açılışı 27 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilecek. Açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da telekonferans ile katılacağı Gümrük Müdürlüğü, 60 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 220 bin metrekarelik alana kuruldu. Tesiste gümrük binası, ithalat ve ihracata yönelik depo ve ofisler, sosyal tesisler ve cami bulunuyor” denildi.