Çanakkale Köprüsü’nün temel atma töreni için alan hazırlanıyor

Çanakkale 1915 Köprüsü’nün 18 Mart’ta yapılacak temel atma töreni için Lapseki tarafında geniş bir tören alanı hazırlanıyor.

Çanakkale 1915 Köprüsü‘nün temel atma töreni Çanakkale Deniz Savaşları’nın yıldönümü olan 18 Mart’ta yapılacak. Törenin hazırlıkları ise başladı. DHA’nın haberine göre, köprünün temel atma töreni için Lapseki tarafında, Şekerkaya mevkiinde geniş bir tören alanı hazırlanıyor. Bölgede aralıksız çalışan iş makineleri temel atma törenin yapılacağı alanı düzleştirirken Gelibolu tarafında ise henüz bir çalışma görülmüyor.

Dünyanın en uzun asma köprüsü olacak

Dünyanın en uzun asma köprüsü olacağı belirtilen Çanakkale 1915 Köprüsü’nün Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023’te açılması planlanıyor. Köprü tabliyeleri 36 metre genişlikte ve 5 metre yükseklikte planlanıyor. Toplam boyu ise 3 bin 869 metre olması planlanan köprü üzerinde 2×3 taşıt şeridi bulunacak.

Projenin Lapseki Yaklaşım viyadüğü 650 metre, Gelibolu yaklaşım viyadüğü ise 900 metre uzunluğunda olacak.Köprüden geçiş ücretinin ise otomobiller için 15 Euro artı KDV olması planlanıyor.