Bursa’da konut satışları ilk 6 ayda yüzde 6,26 arttı

Endeksa.com’un analizlerine göre Bursa’da konut satışları yılın ilk 6 ayında % 6,26 artış gösterirken ortalama konut metrekare satış fiyatı ise 2.241 TL oldu.

Endeksa.com’un analizlerine göre Bursa’da konut satışları yılın ilk 6 ayında % 6,26 artış gösterirken ortalama konut metrekare satış fiyatı ise 2.241 TL oldu.

Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.426 TL oldu

Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com’un 5 milyon veriyi analiz ederek hazırladığı rapora göre Türkiye genelinde konut satış fiyatları %7,73 düşüş gösterdi, 2020 yılının ilk 6 ayında ise %8,59 artış gösterdi. Haziran sonu itibarı ile Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.426 TL oldu.

Bursa’nın gözdeleri Gemlik, İznik, Osmangazi, Nilüfer

Bursa’da konut satışlarında 2019 yılının ilk 6 ayında %3,30 düşüş görülürken, 2020 yılında ise %6,26 artış görüldü. Haziran sonu itibarı ile ortalama konut metrekare satış fiyatı Bursa’da 2.241 TL oldu. Bursa’da en çok değerlenen ilçeler ise Gemlik, İznik, Osmangazi, Nilüfer ve Mudanya.

Verileri değerlendiren Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, pandemi sürecinin öncesi ve sonrasında gayrimenkul sektöründe yaşananları anlattı:

Taleple birlikte fiyatlar da arttı

“Türkiye genelinde konut satış fiyatları Aralık 2018’de düşüşe geçmiş, devam eden düşüş eğrisi ancak Eylül 2019 itibarı ile tekrar yükselişe geçmişti. Aralık 2019’da Türkiye genelinde rekor seviyede konut satışı gerçekleşmiş, sektör 2020 yılına da çok iyi başlamıştı.

Ülkemizde pandeminin etkisinin görülmeye başlandığı Mart ayı ortalarından itibaren başta bahçeli ve müstakil ikincil konutlar olmak üzere konut talebinde artış görüldü. Artan talep ile birlikte talep edilen konut satış fiyatında da artış görüldü, fakat pazarda bu artışı karşılayacak işlem olmadığı için değer artışı o kadar yüksek seviyede gerçekleşmedi.

Haziran başından itibaren sektör cansuyu kazandı

Pandeminin etkisi ile Nisan ve Mayıs aylarında konut satış adetleri geçtiğimiz senenin oldukça altında gerçekleşti. Haziran ayı başı itibarı ile kamu bankaları tarafından sağlanan cazip konut kredisi koşulları ve pandemi nedeni ile ertelenen talebin gerçekleşmesi ile birlikte ilanda olan 2. el gayrimenkullerin fiyatı arttı. 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %209,7 artarak 190 bin 12 oldu.“

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir