Botaş, Afyon’dan Bursa’ya 277 km doğalgaz borusu döşeyecek

Botaş Afyon-Çay’dan başlayarak Bursa Seçköy’e kadar uzanacak 277 km’lik doğal gaz boru hattının inşası için düğmeye bastı.

Botaş, doğal gaz kullanımını yaygınlaştırmak üzere dev bir boru hattının inşasına daha başlıyor. Afyonkarahisar Çay’dan çıkarak Çobanlar, Bolvadin, İscehisar, İhsaniye, Kütahya, Bilecik, Bozüyük, Pazaryeri, Eskişehir, İnönü, Bursa, İnegöl, Yenişehir, Kestel, Gürsu ve Osmangazi’ye kadar uzanacak olan hattın 500 milyon TL’lik bir yatırım değeri olacak.

Afyon-Seçköy (Bursa) Doğal Gaz Boru Hattı mevcut 40 inch çapındaki Konya-Isparta Doğal Gaz Boru Hattı (DGBH) Afyon Çay’daki Pig İstasyonu’ndan çıkış yapacak. Bursa Osmangazi’deki Seçköy Pig İstasyonu’nda son bulması planlanan hattın uzunluğu yaklaşık 277 km, boru genişliği de 40 inch olacak.

Botaş kamulaştırma yapabilecek

Yapım sırasında hat genel olarak orman ve sulu tarım arazisi başta olmak üzere, kuru tarım, bağ, mera ve fundalıklardan geçecek. Botaş gerekli gördüğü takdirde bedelini ödeyerek daimi irtifak hakkı kamulaştırması ve mülkiyet hakkı kamulaştırması yapabilecek.

7200 dönümlük alan kullanılacak

Hattın inşaatı için ortalama 26 metre genişliğinde bir koridorun kullanılması planlanırken kullanılacak alan toplamda (26 m*277 km) 720 ha = 7200 dönümlük alan kullanılacak. Projenin inşaat aşamasında 500 kişi çalışacak. İşletme aşamasında ise 15 kişi hizmet verecek.

ÇED Olumlu Kararı’nın alması durumunda karardan sonra yaklaşık 36 ay içerisinde proje tamamlanarak doğal gaz akışına geçilecek.

Güzergah nerelerden geçecek?

Afyonkarahisar
Çay: Aktaş, Kadıköy.
Bolvadin: Çayırlar, Hamidiye
Çobanlar: Kocaöz, Gölcük, Bucak, Sırakapı, Yavuzselim.
Merkez: Sülümenli, Susuz, Gebeceler, Çıkrık, Kozluca, Burhaniye, Kaplanlı
İscehisar: Merkez, Çalışlar.
İhsaniye: Bozhüyük/y. Emre, Bozhüyük/Şehitler, Bozhüyük/Cumhuriyet, Yaylabağı, Kayıhan, İğdemir, Kayıhan/Türbe, Kayıhan/Cumhuriyet, Kayıhan/Pınar, Akören, Beyköy, Cumhuriyet, Üçlerkayası, Döğer, Oğulbeyli.

Kütahya
Merkez: Elmalı, Doğarslan, Körs, Kızılcaören, Çavuşçiftliği, Ahiler, Çöğürler, Belkavak, Akçamescit, Büyüksaka, Muhatboğazı, Alayunt, Çayca, Söğüt, Uluköy, Ahmetoğlu, Kırgıllı, Seydiköy, Akpınar, Yenikaracaören, Işıkkara, Soğukçeşme, Sırören.

Eskişehir
İnönü: Dereyalak.

Bilecik
Bozhüyük: Osmaniye, Karaçayır, Eceköy, Yenidodurga, Dodurga, Erikli, Muratdere, Delielmacık.
Pazaryeri: Doğanlar, Arapdere, Dereköy, Bulduk, Kınık, Küçükelmalı, Bahçesultan, Nazifpaşa.

Bursa
İnegöl: Güzelyurt, Kurşunlu, Küçük Yenice, Eymir, Süpürtü, Yiğit, Kulaca, Şipali, Kozluca, Tokuş, Boğaz, Sungurpaşa.
Yenişehir: Akçapınar, Çayırlı
Kestel: Soğuksu, Marmaracık göl, Seymen, Erdoğan, Dudaklı, Gölcük, Kayacık, Ağlaşan.
Gürsu: Dışkayaköyü, Ericekköyü.
Osmangazi: Seçköy.

Emlaknews.com.tr

1 thought on “Botaş, Afyon’dan Bursa’ya 277 km doğalgaz borusu döşeyecek

  1. Selam ismim yüksel bedel Kütahyadan boru imalat ve montaj işlerinde çalışıyorum Gama gibi büyük firmalarda ekibbaşı olarak çalıştım Afyon Bursa boru hattına Anlaşırsak talip olduğumu bildiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir