Başkan Uysal: Dünyanın en büyük metro inşaatı İstanbul’da

Uysal “İstanbul’da raylı sistemlerde 170 kmye ulaştık. 284 km raylı sistem inşaatı devam ediyor. Dünyada bir şehirde yapılan en büyük metro inşaatını yapıyoruz” dedi.

Raylı sistemlerle İstanbul’da hızlı ve rahat ulaşım imkanı sağlandığını belirten , İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “İstanbul’un ve Anadolu Yakası’nın heyecanla beklediği, Üsküdar-Ümraniye- Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı’nın tamamını hizmete açıyoruz. Sevinçliyiz, gururluyuz. Üsküdar-Ümraniye hattını Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla geçtiğimiz Aralık ayında açmıştık. O günden bugüne, tam 21 milyon 162 bin yolcu bu hattı kullandı. Günlük yolcu sayımız 100 bine dayandı. Şimdi tamamının hizmete girmesiyle, bu sayı daha da artacak. Bu eser emeğin, alın terinin, sabrın ve azmin sembolüdür. Artık Sancaktepe ve Çekmeköy, Yenikapı’ya çok yakın. Taksim’e çok yakın. Sarıyer’e çok yakın. Çünkü bu hat, bu bölgedeki vatandaşlarımızın, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki raylı sistemlere hızlı ve rahat ulaşımını sağlıyor” dedi.

Dünyanın en büyük metro inşaatı İstanbul’da

Dünyanın en büyük metro inşaatını yürüttüklerini vurgulayan Uysal, “Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu hizmetleri, yine sizin desteğinizle devam ettirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. İnanıyoruz ki, bu şehre hizmet, hizmetlerin en güzelidir. İstanbul’da raylı sistemlerde 170 kilometreye ulaştık. Türkiye’de sürücüsüz metro devrini başlattık. En gelişmiş teknolojiyi sunarken, hatların birbiriyle koordineli bir şekilde ulaşımı sağlamasını planladık. Bu anlayışla, bugün hizmete aldığımız hattı, Sabiha Gökçen Havalimanı’na bağlayacak olan Sultanbeyli metrosunun inşaatına da başlamış durumdayız. İstanbul’da 284 kilometre raylı sistem inşaatımız devam ediyor. Bu, şu anda dünyada, bir şehirde yapılmakta olan en büyük metro inşaatı demektir. Tam 17 hatta, 118 şantiyede, 25 bin işçi kardeşimiz gece gündüz çalışıyor” diye konuştu.

Hedef bin 100 kilometre metro

Metro yatırımlarının hızla sürdüğünü belirten Uysal, “Hiçbir engellemeye ve karamsarlığa prim vermeden, İstanbulumuzun ihtiyacı olan bin 100 kilometre metro hedefimize adım adım ilerliyoruz. Bu hedefe yaklaştıkça; İstanbul’da lastik tekerlekli araçların payı, her geçen gün azalacak. Toplu ulaşım daha rahat ve konforlu olacak. Hedefimiz; Cumhurbaşkanımızın desteğiyle İstanbul’u daha müreffeh ve daha yaşanılır bir şehir yapmaktır. Hedefimiz, ecdadımıza layık olmaktır. Hedefimiz; hizmetlerimizi gönül belediyeciliği ile taçlandırmaktır. Gönül belediyeciliği, uzakları yakın etmektir” şeklinde konuştu.

Başkan Uysal’ın ardından kürsüye çıkan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte İstanbul’da metro çalışmalarında büyük başarılara imza attıklarını, elbirliğiyle birçok projeyi İstanbulluların hizmetine sunmaya devam edeceklerini söyledi. Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İBB Başkanı Mevlüt Uysal ve protokol üyelerinin katılımıyla açılış kurdelası kesildi. Daha sonra metro hattına inilerek Üsküdar-Ümraniye hattında ilk metro seferi gerçekleştirildi. Böylece Üsküdar-Ümraniye- Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı tam kapasiteyle İstanbullara hizmet vermeye başladı.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler