Bankacılar borç vermeyince konut kredi stoku düşüşe geçti

Yıllardır “Türkiye’nin borç stoku GSMH’ye oranı diğer ülkelere göre çok az” derken, şu an bu borcu daha da azaltma yoluna girdik.

İçinden geçilen ekonomik süreç, inşaat ve otomotiv gibi yapıcı sektörlerin ülkeye olan inancını güçlendirip kendilerini riske atmalarına sahne olurken bankacılık gibi sektörlerin de ne kadar kara gün dostu olduğunu bir kere daha ortaya çıkardı. Tüketicinin ve sanayicinin ihtiyacı olan kredi için yüksek faiz oranları uygulayan, hatta kredi akışı sağlamayan bankacılar, inşaat sektöründe 10 yıldır devamlı olarak büyüyen konut kredi stokunun azalmasına neden oldu.

Bankacılar sevinsin, milletten alacakları azalıyor

Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, 30 Kasımla biten hafta 35 milyar 856 milyon 872 bin lira azalarak 2 trilyon 38 milyar 695 milyon 989 bin liraya geriledi. Mevduat bankalarındaki tüketici kredilerinin 178 milyar 422 milyon 678 bin liralık konut kredisi, geçtiğimiz hafta 7 milyar TL civarında azalma gösterdi. 5 milyar 547 milyon 765 bin lirası taşıt ve 203 milyar 340 milyon 9 bin lirası diğer kalemlerden olan krediler de azaldı.

Bankacılık sektörü toplam kredi hacmi ise (TCMB dahil) 30 Kasım ile biten haftada 12 milyar 779 milyon 11 bin lira azalarak 2 trilyon 298 milyar 625 milyon 159 bin liraya geriledi. Toplam kredi hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 12,52 artış gösterdi.

Peki geri nasıl verecekler?

Türkiye'nin sınırlı imkanları ile ekonomisi kredi ile ile işliyor. Bu sun'i gündemlerle hak etmediği muamelelere Türkiye maruz kalırken bankacılık sektörü kur artışını ve istikrarı bahane ederek faiz oralarını Afrika ülkelerinde bile olmayan miktarlarda artırdı. Peki ekonomi yeniden kendi raylarına dönünce bu bankacılar hangi yüzle işletmelerin kapısına gidip kredi satmaya çalışacak?

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler