‘Bağdat Caddesi’nde kira 6 ayda yüzde 20 düşecek’

Cushman&Wakefield’tan Toğrul Göden, kentsel dönüşüm ve yükselen döviz kuru yüzünden sıkıntı günler yaşayan Bağdat Caddes’nde kiraların düşeceğini söyledi.

Cushman&Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Göden, caddelerin farklı dinamiği olduğunu buna karşılık kentsel yenilemenin yaşandığı Bağdat Caddesi’nde kimse eski binalara geçmek istemediğini söyledi. Vatan’dan Nejla Dalan’ın haberine göre, Bağdat Caddesi’nde kiraların döviz yüzünden çok yükseldiğini de belirten Gönden “Kiraların yüzde 90’ı hâlâ döviz. Ancak fiyatlarda düşüş bekliyoruz” dedi. Son günlerde kira düşüren, kuru sabitleyen veya TL’ye dönen mülk sahipleri olduğunu anlatan Gönden önümüzdeki 6 ayda kiralarda yüzde 20 düşüş öngördüklerini dile getirdi.

 

‘İstiklal’e ilgi azaldı’

basliksiz-2

İstiklal Caddesi’ne ise haziran ayına kadar yoğun ilgi olduğunu kaydeden Gönden, buna karşılık terör, ve darbe girişimi gibi olaylar yüzünden İstiklal Caddesine olan ilginin de azaldığını söyledi. Mağazalarda ciroların yüzde 30-50 oranında düştüğünü kaydeden Gönden “Ama işler düzelecek” diye konuştu.

‘Güç de artık kiracıda’

Son dönemde ofis piyasasının çok hareketli olduğunu açıklayan Toğrul Gönden, perakende markalarının ise bekle-gör pozisyonu aldığını söyledi. Oturmuş AVM’lerde boş yer olmadığını belirten Gönden yeni AVM’lerin iise kiracı bulmakta da kira seviyesini belirlemekte de sıkıntı yaşadığını ifade etti. Gayrimenkul sektöründe bütün piyasanın kiracıya döndüğünü öne süren Gönden “Güç de artık kiracıda” dedi. Önceden AVM’de veya ofis binalarında yer almak için yarışan kiracıların arzın artmasıyla elinin güçlendiğini anlatan Gönden, şimdi piyasada 10 yıldan fazla gücü elinde tuttanmal sahiplerinin yapılan çok fazla AVM ve ofis projeleriyle bu gücü kiracıya kaptırdığını dile getirdi.

Ofis pazarı hareketli

İstanbul’da ofislerde yüzde 16 boşluk olduğu bilgisini de veren Toğrul Gönden, İstanbul’da 4.5 milyon metrekare ofis olduğunu ve 2 yıl içinde bu rakam 5-6 milyon metrekareye çıkacağını anlattı. Bu yıl ofis tarafının çok hareketli olduğunu anlatan Gönden, “Bankalar, sigorta şirketleri ve perakendeciler piyasayı zinde tutuyor. Kiralara baktığımızda Levent’te metrekare kirası 40-45 dolar, Kozyatağı-Ataşehir’de 28 dolar, Maslak’ta 30 dolar civarında” açıklamasında bulundu.