Bağdat Caddesi’nde fiyatlar ne kadar dolardan TL’ye döndü?

Gayrimenkul sektöründe A ve B grubuna yönelik projelerde dövizle yapılan satışları Ekonomist’ten Levent Gökmen, AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu ile görüştü.

Gayrimenkul sektöründe A ve B grubuna yönelik projelerde satışlar genel olarak döviz üzerinden yapılıyor. Ancak son dönemde kurlarda yaşanan dalgalanma ve yükseliş nedeniyle, başta Bağdat Caddesi‘ndeki projelerde olmak üzere, kur sabitleme ve TL’ye dönme kararı alınmış durumda.

Kurlarda yaşanan dalgalanma ve artış nedeniyle sektör kendi tedbirini alıyor. Dövizden TL’ye dönüşü, yaşanan değişimi ve önümüzdeki dönemde neler beklendiğini Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Demeği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu ile konuştuk:

İnşaatçılar neden dolarla satıştan vazgeçtiler? Kur sabitlemek tüketiciler için yeterli olmadı mı?

İnşaatçıların hepsinin dolardan vazgeçtiğini söylemek yanlış olur. Özellikle Bağdat Caddesi’nde bazı inşaat müteahhitleri metrekare satış fiyatlarını ya TL bazına çevirdiler ya da dolar bazında indirim yolunu seçtiler. TL bazına çevirenlere baktığımız zaman doların TL’ye göre daha pahalı olduğu algısının onları bu yöne sevk ettiğini söyleyebiliriz.

Ne zamandan beri dolarla satış yapılıyordu? TL’ye geçiş ilk defa mı oluyor?

İnşaat sektöründe satış fiyatlan genel olarak dolar üzerinden yapılıyordu. 2001 krizinde de dolamı bir anda iki katına çıkmasıyla da TL’ye geçiş söz konusu olmuştu.

Döviz kurlarının düşmesi halinde yeniden dövizle satış gündeme gelebilir mi?

Euro ile satış sadece Bodrum, Antalya gibi tatil yörelerinde geçerli. İstanbul’da Euro ile satış çok düşük. Daha çok TL ya da dolar bazında satışlar gerçekleşiyor. Döviz kurunun düşmesi halinde, m2 satış fiyatlarında TL’ye dönenler, yeniden dolar ya da Euro ile satış yapmaya başlayacaklardır.

TL’ye geçiş satışları artırdı mı?

Geçişin satışları arttırdığını söylemek doğru olmaz. Dolar ya da TL, insanlar şu anda bekliyorlar. Önümüzde bir referandum süreci var. Herkes sonucu bekleyip görmek istiyor, kredi borcu yüküne girmek istemiyor. Sektörde arz fazlası söz konusu. Özellikle Bağdat Caddesi’nde yüzde 35’e varan oranlarda fiyat düşüşü mevcut. Referandum sonrasında satışlarda artış bekliyoruz.

Sektörün canlanması için KDV indirimi, tapu harcı indirimi, damga vergisi sıfırlanması gibi uygulamaları nasıl buluyorsunuz?

Bunların hepsi umut verici adımlar. 2017’ye girdiğimiz günden itibaren hükümet sürekli sektöre hareket kazandıracak atılımlar gösteriyor. Konut üretimini bir parça yavaşlatmamız gerekiyor. Arz fazlasının önüne geçip, İstanbul dışındaki diğer illere inşaat sektörünü taşımamız lazım.

Caddede çantacı olarak değerlendirilen müteahhitlerin içinde bulunduğumuz süreçte elendiğini duyuyoruz. Bu kişilerin mağdurlarına dernek olarak üyeleriniz kanalıyla yardım yapıyor musunuz?

Demek olarak hukuki olarak nasıl bir yol izleyeceklerine dair tavsiyelerde bulunabiliyor, yetkili mercilere ulaşmalarına yardımcı oluyoruz. Mağduriyetlerin önüne geçmek, yasal düzenlemelerle mümkün olabilir.

Fiyatta hangi firma ne yaptı?

FERKO: Kağıthane’deki Ferko Line projelerindeki ofislerde dolar ile satış yerine 11 bin 750 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktılar.
BİRLEŞİK GAYRİMENKUL: Park Residence projesinde 490 bin dolardan başlayan fiyatlarda kuru önce 2,90 TL’ye sabitledi, sonra TL’ye döndü.
AYDOĞAN İNŞAAT: İstasyonpark, Göztepe ve Aydoğanpark Göztepe projelerinde 3 bin 500 dolar olan fiyatı 10 bin 800 TL’ye çevirdi.
STCA GAYRİMENKUL: Yurtdışında j da pazarlanan Kartallife Atalar projesini dolar yerine 5 bin 200-6 bin TL’den satıyor.
MERTTAŞ İNŞAAT: Suadiye hattındaki projelerinde 7 bin dolar I olan m2 satış fiyatını 16 bin TL’ye çevirdi.
BOYRAZOĞLU İNŞAAT: Caddedeki Egemen Apartmanı’nda 6 bin dolar olan metrekare satış fiyatını 12 bin TL’ye çevirdi.

Levent Gökmen Demirciler/Ekonomist