AVM’lerdeki yüksek kira sorunu ATO’da tartışıldı

ATO Başkanı Gürsel Baran, ATO üyelerinin yüksek kiralarla ilgili şikayetlerini Ankara’daki AVM’lerin yöneticilerine iletti.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara’daki AVM’lerin yöneticileriyle bir araya geldi. ATO üyelerinin alışveriş merkezlerindeki yüksek kiralardan şikâyetçi olduklarını söyleyen Baran, Türkiye’de ticaret envanterinin bulunmaması nedeniyle, ihtiyaçtan fazla AVM yapıldığını belirterek “AVM’ler cadde ve sokak mağazacılığına zarar vermemeli” dedi.

‘Kapımız AVM’lere de açık’

Devletin AVM yapılacak yerlerin tespiti ve çalışma koşulları konusunda müdahale etmesi gerektiğini savunan Baran, bazı Avrupa ülkelerinde AVM’lerin kentin dışında yer aldığını ve haftanın bazı günlerinde kapalı olduklarını söyledi. AVM yöneticilerinin dile getirdiği sorunları da dinleyen Baran, “Sıkıntılarınızı bize iletin, bizler de ilgililere ulaştıralım. Bunun için buradayız. Kapımız sizlere 24 saat açık. Burası sizin eviniz” diye konuştu. Baran, AVM’lerin istihdam sağlayarak ülke ekonomisine ciddi katkılarda bulunduklarını da kaydetti.

ATO Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Köylüoğlu da perakendecilerin sıkıntıda olduğunu belirterek yerel markaları güçlendirerek AVM’lerde yer almalarını sağlamak gerektiğini vurguladı. Köylüoğlu, “Kazan-kazan ilkesinden hareketle herkesin elini taşın altına koyması lazım” diye konuştu.

‘Cironun yüzde 10’u kiraya gidiyor’

Toplantıda söz alan bazı işletme sahipleri de en büyük dertlerinin kiraların yüksekliğini olduğunu, cirolarının yüzde 10’unun kiraya gittiğini dile getirdi. AVM temsilcileri ise kiracı kaybetmemek için kira indirimi ve kur sabitlemesine gittiklerini ancak bazı kiracıların da ekonomik sıkıntıları bahane ederek kiralarını geciktirdiklerini kaydetti. Ankara’da 2016 yılında meydana gelen terör saldırıları nedeniyle müşteri sayısının ciddi oranda düştüğünü, kurdaki artıştan dolayı maliyetleri kontrol edemediklerini ve karlılığını artıramayan esnafın sıkıntıda olduğunu dile getiren bir AVM yöneticisi, insanları sokağa çıkmaya ve alışveriş yapmaya teşvik edecek kampanyalar düzenlenmesini talep etti.