Ataköy İkitelli Metro Haritası, istasyonları ve güzergahı

Yaklaşık 13,5 km uzunluğunda ve 12 istasyondan oluşan Ataköy İkitelli Metro Hattı’nın proje maliyeti 338 milyon 272 bin 200 Euro’dur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen Ataköy İkitelli Metro Hattı Emay Mühendislik ve Müşavirlik’in yapı denetimi ve Aga Enerji’nin yapım işlerini üstlenmesi ile gerçekleşiyor.

Günlük yaklaşık 500.000 yolcu taşıması öngörülen Ataköy-İkitelli Metro Hattı, İstanbul’un batı yakasındaki bölgeleri, kuzeyden güneye birbirine bağlayacak. Bu hat, İstanbul’un Avrupa yakasındaki bölgeleri doğudan batıya bağlayan metrobüs hattının yanı sıra Marmaray, Başakşehir-Kirazlı ve Aksaray Havalimanı metro hatları arasında bağlantı kuracak.

Proje, hattı kullananların Ataköy’den İkitelli’ye 19 dakikada ulaşmalarını sağlayacak; mevcut koşullarda özel araçla bu yolculuk yaklaşık 50 dakika kadar sürecek. Proje’nin yoğun trafik sıkışıklığını, hava ve gürültü kirliliğini ve karbon emisyonlarını büyük ölçüde azaltması ve hatta her gün yolculuk edeceği tahmin edilen 500.000 yolcu için daha emniyetli ve daha güvenilir ulaşım hizmetleri sağlaması beklenmektedir.

Ataköy-İkitelli Metro İstasyonları

Ataköy-İkitelli Metro Hattı için on iki yeraltı istasyonu öngörülmektedir. Tipik bir istasyon, şu unsurları bünyesinde barındıracaktır: 90 m uzunluğunda ve en az 14 metre genişliğinde merkez platformları, her bir platform için en az bir erişim merdiveni ve bir acil durum çıkışı (yolcu hacmine bağlı olarak ilave erişim) ve yolcu toplanma alanı seviyesindeki yardımcı tesis odaları.

1. Ataköy
2. Yenibosna
3. Çobançeşme
4. Kuyumcukent
5. Doğu Sanayi
6. Mimar Sinan
7. Evren Mahallesi
8. İkitelli Caddesi
9. Mehmet Akif
10. Bahariye
11. Masko
12. İkitelli Sanayi

Avrupa yakasının kuzey-güney bağlantı hatlarından biri olarak inşa edilen hat, Basın Ekspres’te yapılması planlanan Finans Merkezi bölgesine hizmet edecek ve bölgedeki trafik yoğunluğunun azaltılması yönünde katkı sağlayacak.

İkitelli-Ataköy Metrosu’nun entegre olacağı diğer hatlar

  1. İkitelli İstasyonunda, (M3) Başakşehir – Olimpiyat – Kirazlı Metro Hattı’nın Olimpiyat – İkitelli Sanayi kesimi
  2. Mehmet Akif İstasyonunda, (M7) Kabataş – Mahmutbey – Esenyurt Metrosu
  3. Mimar Sinan Cad. İstasyonunda, (M1B) Yenikapı-Kirazlı – Halkalı Metrosu
  4. Yenibosna İstasyonunda, (M1A) Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı ve Metrobüs
  5. Ataköy İstasyonunda Marmaray

Rayhaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir