Arslan: İpek Demiryolu kesintisiz şekilde canlanmış olacak

Bakan Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’ne ilişkin, “30 Ekim’de o tren Kars’a varmış olacak. İpek Demiryolu kesintisiz bir şekilde canlanmış olacak” dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, akrabası Fahrettin Arslan'ın dün Kağızman ilçesinde vefat edip defnedilmesi dolayısıyla geldiği Kars Harakani Havalimanı'nda, Kars Valisi Rahmi Doğan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın ve partililerce karşılandı.

İlçeye bağlı Bulanık köyüne karayoluyla giden Arslan, burada taziyeleri kabul etti. Arslan, daha sonra Karayolları 18. Bölge Müdürlüğünce yapılan Kars-Selim karayolu ayrımı Kötek yolu şantiyesinde incelemelerde bulundu.

Arslan, burada yaptığı açıklamada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak Türkiye'nin her yerinde çalışma yaptıklarını anlatarak, "Türkiye'de ulaşımda önemli çalışmalara imza attık. Diğer bakanlıklarımızın da olduğu gibi ülkemizin kalkınabilmesi, insanımızın refah seviyesinin artması, ekonominin, sanayinin, endüstrinin büyümesi için olmazsa olmaz lokomotifi olan ulaşım sekötüründe de gerçekten 15 yıldır adeta bir seferberlik var. Bu seferbelik çerçevesinde çok şey yaptık." diye konuştu.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'ne ilişkin, "30 Ekim'de Cumhurbaşkanımızın, Azerbaycan ve Gürcistan Cumhurbaşkanlarının katılımıyla Bakü'den ilk resmi tren seferini başlatmış olacağız. İnşallah Kars'ın kurtuluşu olan 30 Ekim'de o tren Kars'a varmış olacak. Gerçekten bir tarih yazılmış, İpek Demiryolu kesintisiz şekilde tekrar canlanmış olacak." dedi.

Arslan, konuşmasında şunları kaydetti:

"Demir İpek Yolu da güzergahtaki ülkeler ve bölgemize, ilimize çok ciddi katma değer oluşturacak. Buranın ekonomisini canlanmasını, ürünlerin hedef pazarlarına erişmesine vesile olacak. O yüzden bu proje çok çok önemli."

Bakan Arslan, "Hedefimiz her yıl yaklaşık bin kilometreye yakın bölünmüş yol yapmak, 2 bin kilometre civarında da sıcak asfalt yapmak." açıklamasında bulundu.

AA

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler