6 ilçeye metro piyangosu

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılacağı açıklanan yapılacak İstanbul Yeni Havalimanı metro hattı 6 ilçeden geçecek, hatta 13 istasyon yer alacak.

İstanbul Yeni Havalimanı’na raylı sistem ulaşımı sağlamak üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılacak olan metro hattının detayları ortaya çıkmaya başladı.

Sabah’ın haberine göre yeni havalimanının raylı sistem bağlantıları olması planlanan Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı ile Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı metro hatları Şişli, Kağıthane, Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinden geçecek. 4 milyar 845 milyon TL’ye mal olması planlanan hatta 13 istasyon bulunacak.

Metro hattı durakları, Gayrettepe, Kağıthane, Kemerburgaz, Göktürk, İhsaniye, Yeni Havalimanı 2, Yeni Havalimanı 1, Arnavutköy 1, Arnavutköy 2, Kayaşehir Metrokent, Olimpiyatköy, Halkalı Stadı, Halkalı şeklinde sıralanacak.

Başlıksız-2

İlk etap 2018’de bitecek

Gayrettepe Yeni Havalimanı ve Yeni Havalimanı Halkalı yönünde 33’er kilometre olarak planlanan hatlar toplam 66 kilometre uzunluğunda olacak.  Yeni hatlar Yeni Havalimanı’na ulaşımı 30 dakikaya düşürecek. Hatların 7 istasyonluk ilk etap 2016-2018 tarihleri arasında ve 6 istasyondan meydana gelen 2. etap ise 2018-2021 tarihleri arasında yapılacak.