6 bin 500 Rum, Kuzey Kıbrıs’taki evlerine dönmek istiyor

Kıbrıs Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, 6 bin 500 civarında Rum vatandaş için evlerine geri dönme talebinden söz etti.

Kıbrıs Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, Meclis Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Taşınmaz Mal Komisyonu Yasası kapsamında 6 bin 500 civarında Rum’un Kuzey’de bıraktıkları evlerine geri dönmek için başvuruda bulunduğunu anımsattı.

Evlerden tahliye

Taşınmaz Mal Komisyonu çalışmaları devam ederken bunun Bakanlar Kurulu kararıyla delinmek istenmesini eleştiren Arıklı, Karpaz’da bu Bakanlar Kurulu kararına dayanılarak insanların yargı yoluyla Karpaz’da evlerinden tahliye edilmeye çalışılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

İnsanlar zor durumda

Arıklı, insanların yaşadığı mağduriyete işaret ederek, o insanların tazmin edilmesi veya insanlara yer gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Arıklı, bugün gerçekleştirilen eylemi asla benimsemediklerini söyleyerek, imzalanmayan imar planının Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’nin inisiyatifi doğrultusunda imzalandığını, bu konuda hükümete baskı yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Merkez hükümetin bu işin dışında bırakılarak, İmar Planlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşündüklerini ifade eden Arıklı, dün sendikaların yaptığı grevi hükümetin alması konusuna da değindi. Arıklı, durumun çok da vahim olmadığının kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, girişlerin karantinalı olmasının samimi bir talep değil, siyasi bir talep olduğunu görüşünü aktardı.

Detay Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir