5 yıldızlı Club Phaselis Tatil Köyü icradan satılıyor

Antalya Göynük’teki 5 yıldızlı Club Phaselis Tatil Köyü, banka borçları nedeniyle 88 milyon 943 bin TL tahmini bedelle 27 Nisan’da icradan satışa çıkarılıyor.

Antalya Göynük’te bulunan 5 yıldızlı Club Phaselis Tatil Köyü, icradan satılacak. 70 bin 755 metre alan üzerine kurulu ve 2035 yılı sonuna kadar tahsis hakkı bulunan tatil köyü, bankaya olan 44 milyon doların üzerindeki borçları nedeniyle satışa çıkarıldı. İhalesi 27 Nisan’da saat 14.30’da yapılacak olan otelin tahmini bedeli 88 milyon 943 bin TL olarak belirlendi.

DHA’dan Mehmet Çınar’ın haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya’nın Kemer İlçesi Göynük mevkiinde yer alan araziyi, 3 Aralık 1986 tarihinde Faseltur Turizm Tic. ve San. A.Ş.’ye 49 yıllığına tahsis etti. Araziye 2014 yılında vefat eden Antalyalı işadamı Mustafa Çalık tarafından Club Phaselis Tatil Köyü kuruldu. Ancak tatil köyü, bazı banka borçlarının yanı sıra Mustafa Çalık’ın kardeşi Ataç Grubu’nun ortaklarından Hüseyin Çalık’a olan kefaleti nedeniyle darboğaza girdi. Maddi sıkıntı nedeniyle 2015 sezonunda kapanan tatil köyü, 2016 yılında da açılamadı.

Arazi tahsisi iptal edildi

49 yıllık arazi tahsisi de iptal edilen Club Phaselis Tatil bakanlıkla yapılan sözleşme gereği Hazine’ye devredildi. Ancak ipotek alacaklısı İş Bankası’nın başvurusu üzerine Kemer İcra Müdürlüğü, tatil köyünü icradan satışa çıkardı. Ancak bakanlığın tahsisini iptal ettiği ve Hazine’ye devrettiği otelle ilgili satışın yapılıp yapılamayacağı, soru işaretlerine yol açtı.

‘Sorunu yargı çözecek’

Avukat Arif Karabağ, bankanın ipotek alacaklısı olarak üst hakkı ipoteği olduğundan tesiste kıymet takdiri yaptırdığı ve yaklaşık 90 milyon TL civarında bir değer tespiti belirlendiğini belirterek “Arazi mülkiyeti hazineye ait. Ancak burada satışa çıkan yerle, satış konusunda bir çelişki bulunuyor. Hem Hazine’ye intikal etmesi, hem de banka tarafından ipotekten dolayı satışa çıkması sözkonusu. Hazine’nin tahsisi iptal ederek taşınmaza el koymasıyla banka ipotek hakkının çatışması söz konusu olacak ve bunu da büyük ihtimalle yargı çözecek” dedi.