‘3. Havalimanı açıldığında Atatürk Havalimanı kapanmayacak’

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Ulaştırma Bakanlığı’nın City Airport olacak’ açıklamasını hatırlatarak Atatürk Havalimanı kapanmayacağını söyledi.

Halen Atatürk Havalimanı’nın işletmesini sürdüren TAV’in bağlı olduğu Akfen Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, havaalanının kapanmayacağını belirterek Ulaştırma Bakanlığı’nın ‘City Airport olacak’ açıklamasını hatırlattı. 
Hürriyet’ten Elig Ergu’nun haberine göre, “Bir müteahhit arkadaş ‘kapanacak’ dedi, Ulaştırma Bakanı ise City Airport olacağını açıkladı. Biz resmi ağızdan söylenene itibar ediyoruz” diyen Hamdi Akın, Tav’ın Atatürk Havalimanı ile 2021 yılına kadar sözleşmesi olduğunu kaydetti. 

İGA CEO’su ‘Kapanacak’ demişti. 

Geçtiğimiz aylarda 3. Havalimanını Yap-İşlet – Devret modeli ile inşa eden İGA Havalimanları şirketinin CEO’su Yusuf Akçayoğlu, inşaatın hızla ilerlediği İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk etabını 2018’in ilk çeyreğine yetiştireceklerini belirterek şartnameye göre, Atatürk Havalimanı’nın yolcuya kapanacağını açıklamıştı. 

‘3. Havalimanının faaliyete geçmesi uzun sürer’

3. Havalimanının 2019’da bitmesi durumunda bile kısa bir sürede faaliyete geçemeyeceğini belirten Akın,  THY’nin hazırlanmasının, her şeyin hazır olmasının bir günde olmayacağını ifade etti. “Havacılık kuralları kanla yazılmıştır” diyen Hamdi Akın, 3. Havvalimanı’ndaki kule organizasyonu, uçaklarla kombinasyon gibi işlemlerin çok uzun süreceğini ve defalarca eğitimler olacağını ifade etti.
Atatürk Havalimanı, Ulaştırma Bakanı’nın açıkladığı gilbi City Airport olduğunda da yeniden ihale çıkılacağını kaydeden Hamdi Akın, bu kez havalimanı küçüleceği için miktarın da düşeceğini,  tahmini 300-500 milyon dolara ineceğini belirtti. 

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler