Zeydan Karalar 40 yıllık tapu sorununu çözdü

Adana Şakirpaşa Mahallesi’nde yaşanan “Ölü Mühmut tapu sorunu” konusunu çözeceğinin söyleyen Zeydan Karalar, görevinin ilk haftasında sözünü tuttu.

Adana'nın Şakirpaşa Mahallesi'nde 'Ölü Mahmut' olayı olarak bilinen tapu sorununu seçime 3 gün kala çözüme kavuşturan Başkan Zeydan Karalar, bu mahallede 40 yıldır devam eden kanayan bir yarayı da çözdü.

Şakirpaşa Mahallesi'nde 40 yıldır devam eden ve 82 arsa sahibinin tapularının içerisinde hissedar olan "Ölü Mahmut" olayını çözüme kavuşturan Başkan Zeydan Karalar, vatandasın rahat nefes almasını sağladı.

Tapuda mutlu son

Adana'da özellikle 1980'li yıllarda buna benzer birkaç mahallede sorun yaşandığını belirten Zeydan Karalar "Hem biz hem de vatandaşlar Ölü Mahmut olarak bilinen kişinin artık gerçekten öldüğünü biliyoruz. Devletin 40 yıllık bir sorununu ortadan kaldırdık" dedi.

Ölü Mahmut olayı

1980'li yılların başında hisseli satışların serbest olduğu yıllarda tarla vasfında ve emlakçı parselasyonu yapılan taşınmazdan yer alan 82 vatandaş buraya konutlarını yaptılar, bahçe duvarlarını çevirdiler. O yıllarda belediye tarafından yapılan imar uygulaması sırasında düzenleme ortaklık payı kesilmesi nedeniyle de hiç bir varisi bulunmayan 'Ölü Mahmut' olarak bilinen kişinin arsası da 82 vatandaşın ev yaptığı her hak sahibinin mülkiyetine de kaymış oldu.

Devlet kayıtlarında da Ölü Mahmut olarak bilinen kişinin hiç bir varisinin de bulunmaması nedeniyle vatandaşlar 40 yıldır kendi mülklerinde hisseli tapuları ile oturdular.

Karalar söz verdi

Vatandaşların mağduriyetleri karşısında sorunun çözümü için söz veren dönemin Seyhan Belediye Başkan Zeydan Karalar, gerekli tüm girişimlerin yapılmasını ve halkın mağdur edilmemesini istedi. Başkanın çağrısı üzerine bu sosyal sorunun çözümü için davalar açıldı. Ölü Mahmut'un her hangi bir varisinin bulunmamasından dolayı da davaya bir kayyum atandı. Açılan 82 davadan 5 tanesi geçtiğimiz haftalarda sonuçlandı. Geriye kalan 77 davaya da devam ediliyor.

Tapuda mutlu son

Davaları sonuçlanarak arsalarının tapularına kavuşan yurttaşlar, "Zeydan Başkan bize söz verdi ve yaptı. Şimdi bizim davalarımızın emsal gösterilerek diğer 77 komşumuzun da tapularını almalarını bekliyoruz" dediler.

Adana'da özellikle 1980'li yıllarda buna benzer birkaç mahallede sorun yaşandığını belirten Karalar, "Hem biz hem de vatandaşlar Ölü Mahmut olarak bilinen kişinin artık gerçekten öldüğünü biliyoruz. Devletin 40 yıllık bir sorununu ortadan kaldırdık" diye konuştu.

Adana Çukurova Barış

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler