Yurt dışında yaşayan Türkler buradan lüks ev alıyor

Yurt dışında yaşayan Türkler buradan lüks ev alıyor. Kurdaki artış ve konut fiyatlarındaki düşüş yurt dışında yaşayan gurbetçileri Türkiye’den ev almaya yöneltti.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Demeği üyesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selman Özgün, gurbetçilerin bu yönde ciddi bir talep oluşturduğunu söyledi. Tapu sahibi olmak isteyenlerin ilk tercihi ise Antalya oldu.

Gurbetçiler Türkiye'de 'evleniyor

Döviz kurundaki yükseklik, KDV istisnası ve konut fiyatlarındaki düşüş, gurbetçilerin Türkiye'de ev sahibi olma iştahını artırdı. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi Helmann Consturaction firması Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selman Özgün, yurt dışında yaşayan Türklerin, Türkiye'de konut sahibi olmaya yönelik ciddi bir talep oluşturduğunu söyledi.

Avantajı kaçırmadılar

MÜSİAD tarafından Almanya'da bu yıl İkincisi düzenlenen İnşaat ve Emlak Fuarı'nda konuşan Özgün, fuara yoğun bir gurbetçi akının olduğunu dile getirdi. Özgün, "Döviz kurundaki yükseklik, yabancı ülke vatandaşlarına olduğu gibi yurt dışında yaşayan ve çalışan Türk vatandaşları için de önemli bir avantaj yarattı. KDV istisnasının gurbetçileri de içine alması özellikle ilgiyi bir tık yukarı taşıdı. Zaten gurbetçilerimizde, Türkiye piyasasındaki ekonomik konjonktür nedeniyle konut fiyatlarının uygun olduğuna dair bir algı var. Ve bu da konut sahibi olma isteğini artıyor" dedi.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının kendi memleketlerinde konut sahibi olmaktan ziyade, özellikle Antalya'yı tercih ettiklerini belirten Özgün, "Deniz, tarih ve yeşil dokusu ile turizmle birlikte yurt dışından birçok yabancı ülke vatandaşını da ağırlıyor olması ve ulaşım kolaylığı gibi değerleri, Antalya'da konut sahibi olma isteğini artırıyor" ifadelerini kullandı.

Karar

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler