Yılın son haftasına girerken 250 lira taksitle konut sahibi fırsatı

Konutta yılsonu kampanyası çığ gibi büyürken yılın son haftasında 250 lira taksitle konut sahibi fırsatı devam ediyor.

Yılın son haftasında 250 lira taksitle konut sahibi fırsatı devam ederken sektörün yüzde 20 indirimine 6 banka, faizi düşürerek destek verdi.  Ayrıca, 31 Aralık'ta sona erecek olan KDV ve tapu hara teşvikinden de faydalanmak isteyenlerin elini çabuk tutması gerekiyor.

Yılsonu ev almak isteyenler için avantajlı dönem. Bu yıl konut kredisi faizindeki indirimin yanı sıra 31 Aralık'a kadar sunulan KDV ve tapu harcı indirimi avantajı da var. Firmaların yaptığı kampanyalar da eklenince yılın son günlerinde ev almak isteyenlere indirimden düşük faize, ödeme kolaylıklarından kira garantilerine kadar pek çok fırsat sunuluyor.

KDV ve harç avantajı

Yıl sonuna kadar sürecek fırsatlar arasında en avantajlısı KDV ve tapu harcı indirimleri. Hükümet konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV oranını, yüzde 8'e, tapu harcı oranı da binde 20'den binde 15'e düşürmüştü. Yani tapu harcı oranı, KDV ve harç avantajı da yüzde 4'ten yüzde 3'e inmiş oldu. Alıcı ve satıcı tapu harcını yüzde 1.5 olarak yan yarıya ödeyecek. İndirimli tapu harcı oranı, sadece konut ve işyeri alanlarında geçerli.

Bankalarla kampanya büyüdü

Sektörün, yüzde 20 indirim kampanyasına bankalar da, konut kredisi faizini indirerek destek verdi. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve İş Bankası kendisiyle çalışan konut üreticilerinden ev alacaklar için konut kredisi oranını 0.98’e çekti. Daha sonra katılım bankaları da kampanyaya katıldı. Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım yüzde 0.98 kâr oranıyla konut finansmanı kullanma imkanı sundu. Bankaların kredilerinden, 500 bin liraya kadar 120 ay vadeyle faydalanabilmek mümkün. maliyetler de ele alınacak ve fiyatlar yüzde 10'dan fazla artabilir.

500 bin liralık kredide 361 bin TL cepte

500 bin liralık 10 yıl vadeli krediyi yüzde 1.78 faiz oranı üzerinden kullandığınızda, toplam maliyetiniz 1 milyon 214 bin 142 lira oluyor. Bu durumda 10 bin 118 lira taksit ödemesi yapılıyor. 500 bin liralık 10 yıl vadeli krediyi 0.98 faizle kullandığınızda toplam maliyet 852 bin 522 liraya düşüyor. Böylece, aylık taksitler de 7 bin 104 liraya kadar iniyor. Aradaki fark 3 bin 14 lira. Bu durumda cebinizde kalacak miktar da 361 bin 620 lira oluyor. Aynı şartlarda 100 bin liralık kredi kullanırsanız da 72 bin 324 lira daha az ödüyorsunuz.

Konut firmalarının maliyetleri kur farkı nedeniyle oldukça yükseldi. Ancak bu maliyet henüz konut fiyatlarına yansımadı. Yeni yılda konut fiyatları belirlenirken bu

TOKİ Evlerinde yıl sonu fırsatı

Toplu Konut İdaresi'nin ucuz konutlarına da yıl sonunda başvuru süresi doluyor. 167 liradan başlayan taksit seçenekleriyle, 31 şehirde 3 bin 930 konutu satışa çıkaran TOKİ, emeklilere kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunuyor. Ancak, TOKİ fırsatlarından faydalanmak isteyenlerin belli şartları taşıyor olması gerekiyor. Başvuru sahibinin; T.C. vatandaşı olması, projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içinde bir yıldan az olmamak koşuluyla ikame ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor.

Teşvikin avantajı 50 bin lira

500 bin liralık bir konutta 90 bin lira olan KDV oranı, indirim sayesinde 40 bin liraya inecek. 500 bin liralık ev için ödenecek tapu harcı 20 bin liradan 15 bin liraya düşecek. Alıcı ve satıcı eşit ödediği için harç için verilecek miktar da 10 bin lira yerine 7 bin 500 lira olacak. Böylece, 500 bin liralık bir ev alırsanız 50 bin lira KDV, 2 bin 500 lira da tapu harcından olmak üzere 52 bin 500 lira avantajınız var. Firmaların indirimleri de eklendiğinde elde edeceğiniz fark daha da artabilir.

Güneş

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler