Yazlık bölgelerde konut satış adedi de fiyatı da artıyor

Yazlık bölgelerde konut satış adedi artarken büyük şehirlerden tatil bölgelerine yaşanan göç bunu nen önemli etkisi haline geldi. Çünkü 2015-2017 yılları arasında İstanbul’dan giden nüfus gelen nüfustan fazla.

Yazlık bölgelerde konut satışının artışını büyükşehirlerden göç tetikledi. Yandex'in araştırmasına göre, İstanbul'da yaşayanlar her sene evden işe, işten eve giderken yollarda ortalama yüzde 5 daha fazla zaman harcıyor. Bursa, İzmir gibi metropollerde yaşayanlar da benzer bir karmaşa ile karşı karşıya kaldıklarını sıklıkla dile getiriyor. Ayrıca ülkedeki politik heyecan, gelir adaletsizliği ve refah düşüklüğü gibi nedenler, insanların radikal kararlar almalarına neden olmaya başladı. Bunun en önemli yansımalarından biri de göç!

Yazlık bölgelerde konut alımı hedef oldu

Özellikle büyük şehirlerden tatil bölgelerine yaşanan göç, bu anlamda dikkat çekmeye başladı. Nitekim açıklanan göç istatistiklerine göre, İstanbul'da 2015-2017 yılları arasında giden nüfus gelen nüfustan daha fazla.

İlk kez 2015 yılında yaşanan yüzde 4,8'lik dış net göç hızı yaklaşık 71 bin kişiye karşılık geliyor. Bu da demek oluyor ki, giden nüfus ile gelen nüfus arasındaki fark yaklaşık 71 bin. 2016 yılındaki yüzde 0,4 net göç hızı ise yaklaşık 6 bin kişiye karşılık geliyor.

Bunun yanında yazlık bölgelere baktığımızda ise özellikle Antalya, Çanakkale, Bursa, İzmir, Muğla ve Yalova gibi illerde gelen nüfusun giden nüfustan fazla olma durumu istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Bu bölgelerde konut satışları incelendiğinde, artan nüfusun yazlık konutlarda da hareketlilik yarattığı açık bir şekilde görebiliyor. İstatistiklere bakıldığında Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İzmir ve Muğla illerinde yıllık konut satışlarındaki artış, yükseliş trendini istikrarlı olarak yakalamış gibi görünüyor.

Yaşam standardı yükseliyor

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. kurumsal kalite ve iş geliştirme departmanı yönetici yardımcısı Gamze Ertaş Karcıoğlu'na göre, yakalanan yüksek artış trendinde insanların kendilerine ayırdıkları zamanı daha iyi geçirmek için göç etmeleri, ulaşım projelerinin gelişmesi, konut seçeneklerinin, hatta markalı konut projelerinin artması etkili oluyor.

Rakamlar incelendiğinde de açıkça görülüyor ki gayrimenkul sektörü şehir merkezlerinde teşvikler ve kampanyalarla ivme kazanmaya çalışırken, yazlık bölgelerde konut talebi hem göç hem de tatil sebebiyle önemli bir artış trendi yakalamış durumda. Nitekim konut fiyatı artış trendinde ortalama metrekare fiyatlarının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 34,7 yükseldiği Balıkesir'in Erdek ilçesi tatil için tercih edilen yerleşimler arasında birinci sırada yer alırken, onu yüzde 26,9'luk değer artışıyla Çeşme takip etti. Metrekare değer artışında üçüncü sıra ise yüzde 25,3 ile Fethiye'nin oldu.

Alaçatı'nın alışveriş sokağı

100 metrekare ev 800 bin TL'yi geçti

İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden sahil bölgelerine yaşanan göç, gayrimenkul fiyatlarına da yansımış durumda. Çeşme, Fethiye, Marmaris gibi çok sayıda tatil yöresinde gayrimenkul fiyatları bir yılda yüzde 20'nin üzerinde arttı. Buna göre, tatil için tercih edilen yerleşimler arasında Türkiye'nin en yüksek konut metrekare değerine sahip yer 8 bin 641 TL ile İzmir'in Çeşme ilçesi oldu. Çeşme'de 100 metrekarelik bir dairenin ortalama satış fiyatı 860 bin TL'yi geçti. İkinci sırada ortalama 5 bin 582 TL/metrekare değerle Muğla'nın gözde tatil yeri Bodrum yer alırken, Antalya'nın Kaş ilçesi 4 bin 473 TL'lik metrekare değeriyle Türkiye üçüncüsü oldu.

Arif Bayraktar - Bloomberg Businessweek

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler