Yatırım teşvik belgesiyle yapılan binalara vergi muafiyeti

Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği’ne göre, yatırım teşvik belgesi ile inşa edilen binalara, beş yıl süre ile geçici emlak vergisi muafiyeti uygulanacak.

Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de dün yayımlandı. Tebliğe göre, yatırım teşvik belgesi kapsamında inşa edilen binalara, inşalarının sona erdiği tarihi takip eden beş yıl süre ile geçici emlak vergisi muafiyeti, binanın kısmen kullanılmaya başlanılan kısımları için uygulanacak. Düzenleme 1 Ocak 2017’de yürürlüğe girecek. Düzenlemeden tebliğ girdiği tarihten sonra alınan yatırım teşvik belgesi kapsamında inşa edilen binalar faydalanabilecek. Düzenleme yapılan yatırımlar için iktisap olunan veya tahsis edilen arazi ve arsaların da muafiyetten faydalanmasını kapsıyor.

Bina harcı istisnası da var

Öte yandan, yine dün resmi gazetede yayınlanan Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği’ne göre de yatırım teşvik belgesi kapsamında inşa edilen binalara, ilave ve tadiller dahil olmak üzere bina inşaat harcı istisnası getirildi. Bu istisnadan inşaatlarına ilişkin inşaat veya tadilat ruhsatının yatırım teşvik belgesi, tamamlama vizesinin yapılacağı tarihten önce alınan binalar ile tebliğin yürürlülük tarihi olan 9 Ağustos 2016 tarihinden önce tamamlama vizesi yapılmış olan yatırım teşvik belgesi kapsamında inşa edilen binalar faydalanabilecek.

Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği'nin detayları burada

Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği’nin detayları burada

 

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler