Yabancıya konut satışında ses var, görüntü yok

Yabancıya konut satış adedinde Türkiye, son iki yılda sıçradı ve 40 bine ulaştı. Ancak elde edilen gelir açısından tablo pek de parlak değil.

ABD geçtiğimiz yıl yabancılara 266 bin konut sattı ve bu satıştan 121 milyar dolar kazandı. İngiltere ise yabancıya 109 bin konut sattı ve 50 milyar poundun üstünde getiri sağladığı öngörülüyor. İspanya'da da yabancıya satılan konut adedi 102 bini buldu ve kazanç 50 milyar euroyu aştı. Türkiye ise geçen yıl, 2017'ye kıyasla sattığı konut adedini yüzde 75 artışla 40 bine çıkardı. Gelir ise 6-7 milyar dolar bandına çıkardı. Ki bu rakam 2017'de 4,6 milyar dolar idi.

2018, yabancıya konut satışında gayrimenkul sektörü için tam bir sıçrama yılı oldu, ama satış adedi ve satılan metrekare açısından. Gelir açısından benzer bir sıçrama maalesef yaşanamadı. EVA Gayrimenkul Değerleme de son iki yılda yabancı yatırımcıların Türkiye'de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını ilk 10 ülke bazında ve en fazla tercih edilen ilk 10 ili temel alarak masaya yatırdı.

Türkiye'de gerçekleştirilen yabancı yatırımlarını toplam hisseye isabet eden yüzölçümü ve tüm işlemler bazında değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme, yatırımların 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla arttığını ortaya koydu. Yabancı yatırımcıların 2017 ve 2018 yıllarında Türkiye'de gerçekleştirdikleri tüm gayrimenkul cinsinden alımları mercek altına alan EVA Gayrimenkul Değerleme, alan bazında 2018 yılında 2017 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 143,7, işlem sayısında ise yüzde 119,4 artış olduğunu gösteriyor.

Yatırım ağırlığında iller sıralaması değişti

Araştırmaya göre yatırım tercihinde ilk 10 il sıralaması da değişti. Buna göre alan bazında 2017 yılında en çok yatırım yapılan iller sırasıyla İstanbul, Antalya, Muğla, Bursa, Kocaeli, Şırnak, Sakarya, Yalova, Samsun ve Aydın iken, 2018 yılının aynı döneminde ilk 10 il sıralaması, Antalya, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Muğla, Manisa, Aydın, Yalova, Bursa ve Ankara oldu.
Son iki senede listedeki illerin İstanbul, Antalya, Sakarya, Muğla, Aydın, Kocaeli ve Yalova haricinde değiştiği görüldü. Geçen yıl listede olan Şırnak ve Samsun, ilk tercih edilen 10 ildeki yerlerini Manisa ve Ankara'ya bırakmış durumda.

Yatırım yapan ülkeler değişiyor

2017 ve 2018 yıllarında toplam hisseye hitap eden yüz ölçümü bazında en çok yatırım yapan ülkelerin hemen hemen aynı olduğunu söyleyen EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, listede yer alan lider yabancı yatırımcı ülkelerin Almanya, Suudi Arabistan, Ürdün, Irak, Kuveyt ve İngiltere olduğunu belirtti.

Şehirli, listeden bu yıl KKTC, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya Federasyonu ve Azerbaycan'ın çıktığını, yerlerine ise Fransa, Filistin, Katar ve Yemen vatandaşlarının girdiğini söyledi.

Körfez ve Arap ülkelerinin tercih nedenleri

Konutta Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Mısır, Katar ve Ürdün vatandaşlarının, İstanbul, Antalya, Bursa, Ankara, Yalova, Mersin, Sakarya, Samsun, Muğla ve Doğu Karadeniz Bölgesi'ni iklimi ve doğal güzellikleri nedeniyle yatırım amaçlı tercih ettiğini söyleyen Şehirli, şu bilgileri verdi:

"Trabzon başta olmak üzere Rize, Artvin, Ordu ve Giresun şehir merkezleriyle yaylalarını ziyaret eden Arapların bu bölgeyi tercih etmelerinin en önemli nedenleri, serin ve yağmurlu iklim ile doğal güzellikler yanında, Karadeniz halkının muhafazakâr bir yapıya sahip olması, Müslüman bir toplum olması, konut fiyatlarının İstanbul, Antalya gibi illere nazaran daha düşük olması, Trabzon'da havalimanı bulunması nedeniyle ulaşımın kolaylığı şeklinde sıralanabilir.

Trabzon son yıllarda en çok yabancıya konut satışı yapan iller arasında bulunuyor. 2013 yılında yabancıya konut satışı yapılan ilk 10 il arasında değilken, 2014 yılında 10'uncu, 2015 yılında 8'inci, 2016 yılında 6'ncı, 2017 yılında 5'inci, 2018 yılında ise 7'nci il oldu. Trabzon'da yabancıya konut satışının büyük bir kısmı Körfez ülkelerine yapılıyor.

Son yıllarda Körfez ülkelerine yapılan satışlar Trabzon'da konut fiyatlarını, restoran ve bağlantılı sektörleri de etkiledi." Körfez Ülkelerinin Payı Azalıyor Yabancı gayrimenkul yatırımlarında önemli bir ağırlığa sahip olan Körfez ülkelerinin, 2017 yılında 1.561.434 m2 büyüklüğündeki yatırımları 2018'in aynı döneminde 3.056.337 m2'ye yükseldi.

Ancak toplam yabancı yatırımların içinde Körfez ülkelerinin durumunu değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme, 2017 yılında toplam yabancı yatırım içinde payı yüzde 33 olan Körfez ülkelerinin 2018 yılının aynı dönemindeki payının yüzde 27'ye gerilediğini ortaya koyuyor.

Körfez ülkeleri yatırımcılarının yaptıkları toplam hisseye isabet eden kişi başına ortalama metrekare büyüklüğü 2017 yılında 169 iken, 2018 yılının aynı döneminde bu rakam 134'e düştü.

Arif Bayraktar- Bloomberg Businessweek

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler