Vuslat Doğan Sabancı ile sektörel değerlendirme

Hürriyet Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı,  Bloomberg TV’de gayrimenkul sektörünü değerlendirdi.

Vuslat Doğan Sabancı ana teması “Küreselleşme 4: Dördüncü sanayi devrimi çağında küresel yapıyı şekillendirmek” olan zirvede Bloomberg TV’nin sorularını yanıtlayan Vuslat Doğan Sabancı, Türkiye’de gayrimenkul sektörünün yükselmeye başlayacağını ifade etti.

Bloomberg TV’nin Davos 2019’da “gündemde olan küresel yavaşlama ve muhtemel krizin Türkiye’ye olan etkilerini” sorması üzerine Vuslat Doğan Sabancı, “Evet, bir yavaşlama olduğu ciddi şekilde konuşuluyor, ancak ben 2008 Ocak ayında da buradaydım. Krizin hiçbir esamesi okunmazken, dünya çok iyi, ekonomi çok iyi giderken kriz patladı. Türkiye’ye gelince, dünyadaki  ekonomik istikrarsızlığı tetikleyen şey, Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşı.  Ben Türkiye’nin kendini dolar kurunun değer kazanması karşısında bir şekilde stabilize ettiğini ve bundan sonra 2019’un ikinci yarısında yavaş yavaş büyümelerin geleceğini düşünüyorum“ dedi.

Gayrimenkul sektörümüz dünyada ikinci sırada

Türkiye’de gayrimenkul piyasasının yavaşlamasına dair soruyu Hürriyet Emlak verilerine göre değerlendiren Vuslat Doğan Sabancı, “Gayrimenkul piyasasında 5 yıldan sonra ilk defa satışlar düşmeye başladı. Ancak Türkiye gayrimenkul sektörü, emlak alım satımında dünyada 2’nci sırada.  Bunu biliyor muydunuz bilmiyorum. Amerika’dan sonra transaction açısından dünyadaki en büyük sektörlerden biri” diye konuştu.

2019 yılında büyümenin başlayacağını beklediğini söyleyen Vuslat Doğan Sabancı, “Aralık ayında Hürriyet Emlak’taki verilere göre biraz daha toparlanma başladı. Ben bu sene yükselmeye başlayacağını bekliyorum“ ifadelerini kullandı.

Goldman Sachs ve Hürriyet Emlak ortaklığı

Goldman Sachs ve Hürriyet Emlak ortaklığına dair bilgiler de paylaşan Vuslat Doğan Sabancı, “Rakamsal bilgiler veremem, ancak azınlık hissedar olarak girdiler. Hürriyet Emlak’taki büyüme ivmesinin cazip olmasıyla pek çok yabancı kurum bizimle görüşmeye başlamıştı, son 1-2 yıldan beri görüşüyorduk. Goldman Sachs’ın da sürekli bir ilgisi vardı. Aslında çok iyi bir zamanda oldu. Bu kadar prestijli ve önemli bir bankanın Türkiye’de hala yatırım yapıyor olması ülkemiz için bence çok önemli. Bize ciddi güç vereceğini ve iyi bir ortaklık olacağını düşünüyorum.” dedi.

Godman Sachs’ın hangi alanlarda destek vereceğini de açıklayan Vuslat Doğan Sabancı, şunları söyledi:

“Hürriyet Emlak olarak biz bütün gayrimenkul sektörünü büyütmeye çalışıyoruz. Burada hem gayrimenkul yatırımcıları var, hem birinci ev ve ikinci el piyasa var, hem de tabi sektörün önemli bir kısmı tüketiciler var. Sektörün maalesef ciddi sıkıntıları var. En önemli sıkıntısı maalesef şeffaflığın olmaması.

Bilgi şeffaflığı yok, paylaşımı yok, bu da tabi ciddi bir şekilde güvensizliği tetikliyor. Halbuki emlak, yatırım yapılan bir alan ve iş dışında düşünürsek aslında hayatımızda yaptığımız en büyük yatırım. Onun için bunun şeffaflaşması ve güven ortamı için biz bu sene platformumuza çok yatırım yapacağız.

Goldman Sachs’da şirkete uluslararası birikimini getirecek ve bu sinerjiyle de inşallah Türkiye’de ev alıp satmanın, yatırım yapmanın, artık bu sene sonu tamamlandığında çok daha güvenilir, çok daha hızlı ve korkmadan olabilecek bir yere ulaşacağını umuyorum.”

Projeland

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler