Vefik Alp: İstanbul büyük bir depremde ‘nekropolis’ olabilir!

Depreme karşı önlemlerin yeterli olmadığını ve yerimizde saydığımıza işaret eden Prof. Alp, yanlışların aynen devam ettiğini dile getirdi.

Yüksek Mühendis, Mimar, Kent Bilimci ve Uluslararası Mimarlık Akademisi Bölge Başkanı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, 17 Ağustos 1999 Körfez Depremi’nin 18. yıl dönümü için hem çarpıcı hem de içimizi acıtan bir yazı kaleme aldı.

Prof. Alp’in yazısının tam metni şöyle:

İstanbul’da büyük ve doğru projelerin bir kısmının yer seçimi yanlış yapıldı, kalan son ekolojik denge unsuru olan kuzey ormanlarımız 3. Köprü, 3. Havalimanı, ve bunların getireceği betonlaşma ile risk altına girdi.

Çevresel ve kentsel etkileri muhtemelen ‘katastrofik’ olması olasılığı ‘Kanal İstanbul’ projesinde ısrar devam ediyor.

Şehr-i muhteşemin dengesi şaştı

İstanbul gibi dengeleri şaşmış, doğası ve tarihi kemirilmiş bir hormonlu kent bütününde çevreye bu kadar büyük ölçekte müdahale etmenin neticesi facia olabilecektir.
İstanbul’u önce gecekondular, sonra ‘gündüzkondular’ bitirdi…!

1950’lerden sonra başlayan ‘kırdan kente göç’ furyası ile İstanbul’un nüfusu logaritmik olarak artmış, çarpık, çürük ve kanserli yapılaşma güzelim kenti dört bir tarafından kuşaklamıştı.

Son 10 yıldır ise…

Son 10 yıldır ise her boş alana ayrıcalıklı imar izni veren idareler tarafından İstanbul bir kez daha içten katledildi. Hafriyat kamyonları yolları terörize ederken yağmuru emecek toprak yüzeyi neredeyse kalmadı.

“Mimarlık ve şehircilik bir kültürdür”

‘Bir toplumun ulaştığı medeniyet çizgisi şehirlerinin görüntüsü ile orantılıdır. Ülkedeki ekonomik, ahlaki, siyasi ve benzeri yozlaşmalar şehirlere çarpık ve çürük bir yapılaşma, sağlıksız bir doku olarak yansır.

Ege kıyılarımızın doğa ve tarih harikası turistik tatil yöreleri de benzer bir kaderi paylaştı. Bal tutan parmağını yalar anlayışı ile hareket eden yatırımcı ile bunların önünü açan bedbaht yönetimler buraları katletti.

Başta Kuşadası ve Didim geliyor. Yılda 600 mega turist gemisi yanaşan baba memleketim Kuşadası’na bu yıl sadece orta ve küçük ölçek 150 gemi gelecek. Kimdir bu işlerin sorumluları..?
‘Büyük Deprem’de İstanbul Nekropolis olur birkaç dakika da..!

Bir saatlik şiddetli yağmurun bu şehr-i muhteşemi nasıl felç ettiğini, oluşan kargaşayı dehşetle izlerken depremi düşündüm.

Beklenen deprem olursa İstanbul ‘Nekropolis’ olur biliyor musunuz?

Nekropolis, “Ölüler şehri” demektir maalesef!...

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler