Varsak-Zerdalilik’teki 3. aşama raylı sistemde imzalar tamam

Antalya Kepez Varsak-Zerdalilik arasındaki 25 kilometrelik 3. Etap Raylı Sistem Projesi yapım sözleşmesi imzalandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından, ihalesi gerçekleştirilen Kepez Varsak-Zerdalilik arasındaki 3. Etap Raylı Sistem Projesi'nin yapım sözleşmesi düzenlenen törenle imzalandı.

Kepez’e 3. Etap Raylı Sistem Projesi

Başkan Menderes Türel, tüm engellemelere rağmen sözleşmede imza aşamasına gelindiğini belirterek, 3. Etap Raylı Sistem’in Varsak-Otogar arasındaki ilk bölümünün bu yılın Aralık ayı sonuna kadar hizmete gireceğini söyledi.

Başkan Türel, Antalya'nın hak ettiği hizmetlere yeni bir halka eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek 2004 yılında göreve geldikten sonra çevreci ve sürdürülebilir bir anlayışla birçok büyük projeyi tek tek hayata geçirdiklerine vurgu yaptı.

Antalya’ya altyapı getirdik

Kendileri göreve gelmeden önce Antalya’nın altyapı hizmetlerinden yoksun olduğuna vurgu yapan Başkan Türel, "Antalya'mızın tabiri caiz ise altı boştu. Kanalizasyon, arıtma tesisleri, su, yağmur suyu drenajları, alt ve üst geçitler, yaya üst geçitleri, yayalaştırılan alanlar, parklar, çocuk bahçeleri, spor tesis ve alanları, gençlik merkezleri gibi hizmetlerle önemli eksikler giderildi” diye konuştu.

Rekor sürelerde bitirdik

5 yıllık bir aranın ardından 2014 seçimlerinden sonra yeniden Antalya'ya hizmet etmeye başladığını söyleyen Başkan Türel, "Kısa zamanda 2. Aşama Raylı Sistem projemizi hazırladık ve tamamlayarak hizmete sunduk. 30-35 bin yolcu taşıyordu. Bugün 80 binleri görmeye başladık" diye konuştu.

3. Raylı Sistem için halkın bilgisine başvurulduğunu vurgulayan Başkan Türel, 5 Kasım 2017 tarihinde 23 mahallenin katılımıyla yapılan halk oylamasında yüzde 98 evet oyu kullanıldığını belirtti.

Bu projenin finansmanı için Dünya Bankasından da International Finance Corporation (IFC) tarafından hazine garantisi istenmeden kredi kullandırıldığını vurgulayan Türel, "Bu da yabancı kredi kuruluşlarının belediyemize olan güvenini ortaya koymaktadır" ifadesini kullandı. Projenin ihale sürecinden başlayarak birçok zorluk ve engelle karşılaştıklarını da anlatan Türel, daha ihale yapılmadan Kamu İhale Kurumu'na itiraz edenler olduğunu söyleyerek, "Bize zaman kaybettirebilirsiniz ama gideceğimiz hedeften alıkoyamazsınız" dedi.

Başkan Türel, 3 etap Raylı Sistem'in ne zaman biteceğine yönelik olaraksa şu açıklamayı yaptı; "İlk etapta Varsak-Otogar hattına kadar mevcut sisteme bağlantı sağlanacak. Aralık ayı sonu gibi bu hattı devreye sokmayı planlıyoruz. 2019 seçimlerinden önce de üniversite önüne kadar olan hattı tamamlayacağız. 10-15 gün içerisinde çalışmalar başlayacak. 3. aşamada 38 adet hemzemin durak olacak. 1 yeraltı durağı var. Raylı sistem güzergâhı üzerinde de 4 adet üst geçit yapacağız" dedi. Başkan Türel'in konuşmasının ardından imza töreni gerçekleştirildi.

Antalya Akdeniz Güncel

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler