Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa’da 1. sırada

Türkiye’de iş kazalarının en çok yaşandığı ikinci sektör inşaat. Doka, otomatik kalıp sistemleriyle hem tasarruf hem de ölüm riskinin azalmasını sağlıyor.

Türkiye, tüm sektörler genelinde ölümlü iş kazalarında Avrupa’da 1., dünyada 3. sırada yer alıyor. Avrupa İş Güvenliği ve Sağlığı Ajansı'nın verilerine göre ise inşaat sektöründe yaşanan iş kazaları diğer sektörlerde yaşanan kazaların 2 katı oluyor. Türkiye’de iş kazalarının en çok yaşandığı sektörlerden inşaat 2. sırada geliyor. Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, iş sağlığı ve güvenliğinde temel amacın çalışma yaşamında çalışanların sağlığına zarar verebilecek etkenlerin önceden belirlenerek gereken önlemlerin alınması olduğunu belirtti.

İş kazalarını yüzde 20 azaltın

İnşaatlarda işçi kazalarının yüzde 62’sinin yukarıdan işçi ya da iş materyali düşmesi sonucu gerçekleştiğini ifade eden Özatay, Doka Koruma Perdesi’nin hidrolik sistemiyle bina yükseldikçe kendi kendine yükseldiğini ve işçinin çok yüksek katlarda bile güvenle çalışabildiğini söyledi. Türk Standartları Enstitüsü (TSE)’nin de boyalı malzemeler yerine galvanizlenmiş ve belli yük taşıma kapasitesine sahip iskelelerin kullanılması zorunluluğu getirdiğini açıklayan Özatay, tam güvenlikli bir iskele ile işçi ölümleri ve iş kazaları yüzde 20 oranında azaltılabileceğini vurguladı.

Untitled-3

5 milyon TL tasarruf

Geleneksel kalıp sistemlerinin ilk etapta daha az maliyetli olduğunu fakat proje güvenliği, iş gücü ve bitirilme süresi açısından ek maliyetler getirdiğini anlatan Özatay, endüstriyel kalıplarla tam güvenlikli bir inşaat sahası kurmanın toplam inşaat maliyetinin yüzde 1 masrafına denk geldiğini belirtti. Otomatik kalıp sistemi ile çalışılan bir binada her bir kat için yapım süresinin 5 gün kısaldığını söyleyen Özatay, toplamda 5 aylık kısalma yaşandığını ve 5 milyon TL tasarruf edildiğini vurguladı.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler