Türkerler İnşaat: İşçi ücretlerini ödüyoruz

İnşaatı süren Ankara Etlik Şehir Hastanesi’nde çalışan işçilerin ücret, barınma ve yemek konusundaki şikayetlerini yüklenici firma Türkerler yanıtladı.

Yapımı devam eden Ankara Etlik Şehir Hastanesi’nin inşaatında çalışan işçilerin ücretlerini alamadıkları için iş bıraktığı ve bu yüzden inşaatın durduğuna yönelik iddialara yüklenici firma Türkerler Holding'den yanıt geldi.

Ücretler ödeniyor

Projenin İdari ve Finans Koordinatörü Cemal Küçüksözen, işçilerin ücretlerinin ödenmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını savunurken, Kurumsal İletişim Uzmanı Betül Güler de işçilerin iddia ettiği gibi yemeklerin ve yatakhane koşullarının kötü olmadığını öne sürdü.

Etlik Şehir Hastanesinde çalışan işçiler, maaşlarını alamadıkları için işlerini bıraktıklarını ve şantiyede çalışmaların tamamen durduğunu iddia etmişlerdi. İşçiler, verilen yemeklerin kötü olduğunu, geçen yıl bu yüzden eylem yaptıklarını, işçi yatakhanesinde de tahta kurusu ve böcek olduğunu ifade etmişlerdi.

Haberden sonra yetkililerden cevap geldi

Şehir hastanesi projesinden vazgeçilerek binanın Adalet Bakanlığı'na satılacağı da son günlerde gündeme gelen bir tartışma konusu. Haberimizi hazırlarken iddiaları sormak için aradığımız Türkerler İnşaat ve Aemec taşeron firmasıyla iletişim çabaları sonuçsuz kalırken haber yayınlanması üzerine Türkerler'den yetkililer açıklama yaptı.

'İnşaat durmadı, adliye olmayacak'

Firmanın Kurumsal iletişim Uzmanı Betül Güler, işçilerin iddialarına karşı şunları savundu: "Şantiyemizde herhangi bir iş durması, yapımın durması gibi bir durum söz konusu değil. Aktivite hızla ilerliyor; bu anlamda bir sorunumuz yok. Adliye olacak iddiaları ise 15 güne yakın bir süreden beri ortalıkta dolaşan bir dedikodu; gerçekçi bir temeli yok. Bu bir hastane projesi dolayısıyla ona göre tasarlanmış. Projenin itibarıyla ilgili karşı bir çalışma var ve sürekli aynı şeylerle karşılaşıyoruz."

'Yemekleri biz de yiyoruz'

İşçilerin yemekleri ve yatakhaneleriyle ilgili neredeyse 1 yıldır aynı şeylerin konuşulduğunu söyleyen Betül Güler, aynı yemekhanelerde yemek yediklerini; mavi yakalılar, beyaz yakalılar gibi bir ayrımın söz konusu olmadığını söyledi. Yemeklerden memnun olduklarını, yatakhanelerin temizliğinin de yapıldığını, bununla ilgili bir temizlik ekibi olduğunu öne sürdü.

'Ödeme yapılmaması söz konusu değil'

Projenin idari ve Finans Koordinatörü Cemal Küçüksözen de ücretlerin düzenli ödendiğini savundu: "Çalışanlarımızla ilgili olarak inşallah bu eylül-ağustos ayında 7 binleri (çalışan sayısı) bulacağız. Çalışmaya devam ediyoruz. Çalışanlarımız, taşeronlarımızın çalışanlarına dahi ücretlerinin ödenmesi konusunda titiz davranıyoruz. O konuda çalışanlarımız da bizim için proje kadar önemli ve değerli. Ödeme yapılmıyor diye bir şey söz konusu değil, ödeme yapılıyor. Biz her ay düzenli bir şekilde taşeronlara, çalışanlara özellikle sahada şantiyede çalışanı olan firmalara ödemelerini yapıyoruz. Onların da yapmalarını sağlıyoruz, kontrol ve takip ediyoruz. Dolayısıyla çalışanların haklarını alması, ücretlerini zamanında alması bizim önceliklerimizden bir tanesidir."

Hülya Çatıkkaya - Aydınlık Gazetesi

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler