Türk yatırımcı ABD’deki konut fiyatları yakından takip ediyor

ABD’deki konut fiyatlarında yaşanan artış Türkiye’deki yatırımcıların dikkatini çekiyor. Genç bir girişimci olan Bahtiyar Yurtoğlu bunu fırsata çevirenlerden…

Bir havayolu şirketinde çalışan Bahtiyar Yurtoğlu, bu çalışma süresince yaklaşık 80 farklı ülkede bulundu. Tüm bu ülkelerin içerisinde ise en çok ABD'den etkilendi.
2008 krizi öncesinde ABD'de rüzgar enerjisi yatırımı için bulunan Yurtoğlu, krizin patlak vermesi nedeniyle istediği finansmanı sağlayamadı ve yatırımdan vazgeçti. Ancak başka bir fırsatın farkına vardı.

işteamerika.com ile işe başladı

Kriz öncesi bir hayli yüksek olan emlak fiyatları hızla düşüyordu. ABD'de bulunduğu süre zarfında elindeki sermaye ile konut alan Bahtiyar Yurtoğlu, bu alanda tecrübe de edindi. Bugün artık Türkiye'de yaşayan ve ABD'den konut almak isteyenlere danışmalık hizmeti veren girişimci, işteamerika.com'u kurdu ve danışmanlık hizmetinin yanı sıra konut satışına da başladı.

Ucuza aldı, yükselince sattı

Kendi portföyündeki konutları satan Yurtoğlu, bunun dışında bölgede iletişimde olduğu diğer satıcıların portföyündeki konutları da alıcılara sunabiliyor. Florida bölgesinde fiyatı 100 bin dolar ile 500 bin dolar arasında değişen konutlara sahip olan girişimci, emlak fiyatlarının çok düşük olduğu bir dönemde alım yapmış olmanın avantajını yaşıyor. Zira ABD'de 2008'den 2012 yılına kadar emlak fiyatları hızlı bir düşüş sergiledi. 2012 yılından sonra ise yeniden toparlanmaya başladı ve her yıl yaklaşık yüzde 10 fiyat artışı yaşadı.

Konut fiyatı 2008 seviyesine geldi

Bahtiyar Yurtoğlu, "Şu anda 2008'deki fiyatları yakaladı. Gayrimenkule de talep canlı. Çünkü sermaye ABD'ye dönüyor. Yani başkanın gayrimenkulcü olması da fiyatların artmasında etkili oldu. Her yıl ortalama yüzde 10 artış gösterdi. 2008 yılından 2012'ye kadar yüzde 50 düşüş gösterdi. Bunun yüzde 45'ini geri aldı. İnşaatlar yeniden başladı ve faizler de artıyor" diyor.

ABD'de konut fiyatlarında yaşanan artışın bir diğer nedeni ise alıcıların yeniden kredi puanlarının yükselmesi. Zira 2008 ve sonrası dönemde pek çok tüketici gayrimenkul rüzgarına kapılarak krediler ile konut almıştı.

Ancak geri ödeyememiş ve kredi puanlarını kaybetmişti. ABD'de sistem, kredisini ödeyemeyen tüketicilerin yedi yıl boyunca notunu düşük tutuyor. Şimdilerde bu süre doldu ve ülkede tüketiciler tekrar kredi çekerek konut almaya başladı. Faizlerin de yukarı yönlü olacağını düşünen ABD'lilerin konuta ilgisi artıyor ve bu da fiyatların yükselmesine neden oluyor.

"ABD'de konutta halen fırsat var" diyor Bahtiyar Yurtoğlu ve devam ediyor: "Bizim 100 bin dolara sattığımız evin aylık kira geliri 850 dolar. Yani 450 bin dolara alacağınız evin yaklaşık 4 bin TL kira getirisi bulunuyor. Türkiye'de bu rakamları bulmanız pek mümkün değil.

Ev fiyatları Türkiye'dekinin yarısı, kira getirisi ise iki katı

"Site üzerinden bugüne kadar yaklaşık 100 konut satılmış. Alıcıların çoğu yatırımcı ve evleri hiç görmemişler. Bahtiyar Yurtoğlu, "Çoğu aynı kişiler. Evi alan kişi evin fiyat artışından ve gelirinden memnun olduğu için daha sonra yeniden ev aldı" diyor.

Diğer taraftan Florida bölgesi ABD'de en fazla konut stokunun bulunduğu bölge. Bu anlamda kiracı bulunup bulunamayacağı bir soru işareti. "Bütün konutları bildiğim bölgelerden aldım. Hepsini tek tek seçtim. The University of Central Florida'nın yanında. Evlerimiz kiracısız kalmıyor. İlanı çıktığımız an başvurular geliyor" diyor Yurtoğlu.

Para orada kalırsa vergisi az oluyor

İşin bir de vergi boyutu var. ABD'de özellikle New York gibi büyük şehirlerde gayrimenkul vergilerinin çok yüksek olduğu biliniyor. Ancak bu durum ülkenin tamamı için geçerli değil. "Bizim sattığımız gibi fiyatı 100 bin dolar civarında olan evlerde yıllık vergi 600 dolar. Florida turizm geliri yüksek olduğu için vergi miktarını düşük tutuyor" diyor Bahtiyar Yurtoğlu ve devam ediyor: "Ama bu para Türkiye'ye geldiğinde gelir vergisi veriliyor. Bunun için biz yatırımcılarımıza ABD'de bir hesap açıyoruz ve kredi kartı çıkartıyoruz. Kira geliri hiç transfer edilmeden. Yatırımcılar parayı transfer etmek yerine burada ATM'den çekiyor ya da kredi kartı harcaması yapılıyor."

işteavrupa.com'u da kurdu

Konut satışının yanı sıra ABD'de konut alma konusunda danışmanlık veren sitenin ilgi görmesi üzerine Bahtiyar Yurtoğlu, gelen talepleri de göz önünde bulundurarak, Avrupa'dan emlak alma konusunda hizmet veren işteavrupa.com'u kurdu. Site, Avrupa'da yatırım yaparak oturma izni almak isteyen kişilere yatırım danışmanlığı hizmeti veriyor. Bugün için özellikle İspanya, Yunanistan, Slovenya ve Macaristan'da oturma izni almak isteyenlere hizmet veriyor.

Sinan Koparan - Bloomberg Businessweek

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler