TÜİK rakamları konut seferberliğinin doğruluğunu kanıtladı

TÜİK verileri Emlak Konut GYO’nun başlattığı, GYODER, KONUTDER ve sektörün desteklediği konut seferberliğine ilginin büyüdüğünü gösterdi.

Yapı stokunun elverişsizliği, deprem gerçeği, ekonominin can damarı olması, inşaat firmalarını kalitelerini yükseltmek için çabalamaları gibi bir çok olumlu unsuru bünyesinde barındıran konut sektörü kampanyalarla büyüyor. Kış koşulları ve yarıyıl tatili nedeniyle mevsimsel durgunluğun normal kabul edildiği ocak ayında yaşanan Reina ve İzmir'deki terör saldırılarının olumsuz yansımaları atlatılıyor.

Son bir ayda internetten yapılan konut araması, 240 ay vadeli kampanya haberlerinin yer aldığı son 10 günde hareketlendi. Emlakjet.com verilerine göre, ocak ayındaki satılık daire arama oranı, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 10 oranında, Aralık ayına göre kıyaslandığında ise yüzde 38 oranında yükseldi. Artışın önemli bir bölümü ise son 10 günde gerçekleşti.

Kampanya etkisi konut aramasında itici güç oldu

Konut alıcılarının kampanya haberlerine olan duyarlılığı, ayın son döneminde internet üzerinden daire aramalarına hemen yansıdı. Verilere göre, ocak ayındaki satılık daire arama oranı, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 10 oranında, Aralık ayına göre kıyaslandığında ise yüzde 38 oranında yükseldi.

Ocak ayında Aralık ayına göre satılık ve kiralık daire arama toplamında yüzde 44'lük bir artışın dikkat çektiğini Genel Müdür Gizem Moral Kunter, “Artışın önemli bir bölümü ise kampanyanın duyulduğu ocak ayının son haftasında gerçekleşti. Kampanyaların bu noktada alıcıların internet üzerinden konut aramasında itici bir güç olduğunu söyleyebiliriz. Ocak ayında kiralık daire aramasında artış oranı ise Aralık ayına göre % 55 oldu. Merkezi noktalarda son zamanlarda kiralarda yüzde 30'a varan oranda düşüşler olması, bu artış üzerinde etkili olmuş olabilir” dedi.

İpotekli satışların artması umut verici

TÜİK verilerine göre, 2016 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 1,9 gerileyerek 84 bin 556'ya düşen konut satışları, 2017 Ocak ayında ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 oranında artarak 95.389 oldu. Anayasa referandumu, ekonomik gündem, kış koşulları ve yarıyıl tatilinin yanı sıra aslında terörle başladığımız yılın bu ilk ayındaki yükselişi dikkat çekici olarak değerlendiren Kunter, tabloyu şöyle aktardı:

“İpotekli satışlarda da son 2 yıllık seyirde artış trendi göze çarpıyor. Ocak ayında ipotekli konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,4 oranında artarak 35.993 olması, banka kredili satışın yükselme eğilimi açısından umut verici. Çünkü ipotekli satışların payı Ocak 2017'de yüzde 37,7 olurken, Ocak 2016'da bu pay sadece 31,4 olarak kaydedilmişti. Üstelik Ocak 2015'te ipotekli satışlar yüzde 19,9 azalarak 26.584'e kadar gerilemişti.

Diğer verilere bakıldığında ilk defa satılan konut sayısı ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 artarak 44.235 oldu ve toplam satışlar içinden yüzde 46,4 pay aldı. Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15 artarak 51.154 oldu. Markalı projelere ilgi artarken, bir yandan da ikinci elde alıcıların pazarlık gücünün halen yüksek seyrettiği söyleyebiliriz.”

Güngören ve Eyüp, 2017'nin ilk dikkat çekenleri

Ocak ayında kiralık dairede en çok aratılan ilk 5 ilçe Arnavutköy, Göngören, Üsküdar, Çatalca ve Fatih olarak sıralandı. En çok satılık dairede aranan ilçeler ise Güngören, Bayrampaşa, Esenyurt, Eyüp ve Başakşehir oldu.

Raylı sistem tetikliyor

Güngören her iki tarafta da aranan bir ilçe olmakla beraber, Eyüp'ün son zamanlarda sıralamalarda ilk 10'da giderek üst sıralara çıkmakta olan bir ilçe olduğu gözlemlendi.

Bu bölgelerden Eyüp'ün dikkat çekmesinde yeni ulaşım hatlarının devreye alınacak olmasının payı olduğunu belirten Kunter, “Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı, Eyüp-Bayrampaşa tramvay hattı, Eminönü-Eyüp-Alibeyköy (Haliç çevresi) tramvay hattı, İncirli-Edirnekapı-Gayrettepe metro hattı, Gayrettepe-Kemerburgaz 3. Havalimanı Raylı Sistemi, Eminönü-Fatih-Eyüp-Bayrampaşa metro hattı ve Vezneciler-Edirnekapı-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Sultangazi metro hattı ile Eyüp'te ulaşım çok daha kolay hale gelecek” dedi.

Kunter, Zeytinburnu, Esenler, Bakırköy ve Bahçelievler'e komşu olan Güngören'in ise konumu nedeniyle özellikle Avrasya Tüneli etkisiyle değerlenmekte olan yerler arasına katıldığını, Tozkoparan bölgesindeki kentsel dönüşümle de bölgenin yenilenme etkisini de göz önünde bulundurmak gerektiğini kaydetti.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler