TOKİ’nin yapacağı Kayapark’ın ihalesi 7 Eylül’de

TOKİ, İstanbul Başakşehir ilçesi sınırları içindeki Kayabaşı’nda 1,5 milyon metrekarelik alana dev bir park yapıyor.

TOKİ’nin Başakşehir’e yaptıracağı 1.5 milyon metrekarelik Kayapark’ın ilk etabında ihale tarihi 7 Eylül 2017 olarak açıklandı. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Başkanı Ergün Turan yaptığı açıklamada "Kayaşehir'e yapacağımız parkın büyüklüğü, İstanbul'daki en büyük korunun 4 katı büyüklüğünde olacak. İstanbul'daki en büyük korunun 420 bin metrekare olduğu düşünüldüğünde Kayaşehir'deki bölge parkının ne kadar büyük olduğu anlaşılır." dedi.

 Uzunluğu 5.5 km

Alt yapı hazırlıkları tamamlanan ve projesi tasarlanan Kayapark, Kayaşehir Vadisi’nde kurulacak. Yeşil alan 5,5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 3 kilometre eninde olacak.

Kayaşehir merkezinden Fenertepe'ye doğru uzanacak sahada; koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları ile vatandaşların birincil ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesisler olacak.

Sosyal donatı alanları olacak

Dört etap halinde bitirilmesi planlanan parkın 338 bin 803 metrekareden oluşan birinci etabında vatandaşların ihtiyaç duyduğu sosyal alanlar olacak. Proje içerisinde konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği dört adet etkinlik platformu olacak, amfi tiyatro, renk, koku, ses ve tıbbi bitkiler bahçeleri, toplam 3 bin 250 metrekare olmak üzere iki adet biyolojik gölet yer alacak. Birinci etap içerisinde ayrıca; restoranlar ve kafeler, 11 adet asma köprü, seyir terasları ve otopark da yer alacak.

Botanik bahçesi gibi…

Vatandaşların yeşil ile iç içe bir alanda sosyal yaşamlarını sürdüreceklerini söyleyen Turan,"Birinci etapta 73 farklı tipte bitki olacak. Toplam 224 bin 601 metrekarelik çim alanı, 4 bin 500 yapraklı ağaç, 2 bin 600 ibreli ağaç, 85 bin 500 çalı, 5 bin 900 otsu bitki ve 57 bin 250 adet yer örtücü bitki olacaktır." dedi.

Sabah

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler